Volleyleague ανδρών: Ούτε μία ώρα δεν χρειάστηκε ο Ολυμπιακός

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα με τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Με πρώτο σκόρερ τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα σε 58 λεπτά και έκανε το 1-0 στις νίκες.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα 15 Απριλίου. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κινδύνευσε αλλά πήρα μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ για ημιτελικό πρωταθλήματος.

Ο Φοίνικας Σύρου δεν μπήκε καθόλου στον αγώνα ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να αγωνιστούν. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Μήλη.

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-13, 25-18 σε 58΄.

*Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (1/4επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 17 (13/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3επ., 1 άσσος, 17%υπ., 17%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/10επ., 46%υπ., 23%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 50%υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Κουμεντάκης 4 (4/7επ., 14%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15επ., 33%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/1επ.), Βουλκίδης 2 (2/4επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 19%αρ.) / Βελούδης (λ. – 54%υπ., 25%αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2επ.), Αδάμ, Μήλης 2 (2/6επ.).