Euroleague: Ανίκητος και στη Σερβία ο Παναθηναϊκός

Οι απουσίες δεν πτόησαν τον Παναθηναϊκό, που πέρασαν και από το Βελιγράδι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 69-63, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» του Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισαν τη δέκατη νίκη στη φετινή διοργάνωση και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα, μία ήττα πίσω από τους πρωτοπόρους Ολυμπιακό και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που αγωνίζονται αύριο.

Η απουσία του Νικ Καλάθη, για δεύτερο συνεχή αγώνα, δεν επηρέασε τον Παναθηναϊκό, που υποχρέωσε τους ενθουσιώδους αλλά άπειρους Σέρβους στην ένατη ήττα τους.

Απρόσμενος «άσσος» στο μανίκι του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Ντένμον με 16 πόντους, ενώ άλλους τόσους σημείωσε ο Γκιστ, που αποτελεί σημείο αναφοράς στο φετινό Παναθηναϊκό, ενώ για τους Σέρβους ο πρώην «πράσινος» Φελντέιν (21 πόντοι) πάλευε μόνος του.

Ο αγώνας κρίθηκε στη δύναμη και το πείσμα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με την άμυνά του εγκλώβισε τους γηπεδούχους και τους ανάγκασε να σουτάρουν με άθλιο ποσοστό (5/26 τρίποντα) και υπό κακές προϋποθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 13 πόντων (42-55) στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο 33΄ το ταμπλό έγραφε 53-62. Με τον Φελντέιν οι Σέρβοι μείωσαν στους τρεις (63-66), όμως ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έχασε το τρίποντο για την ισοφάριση.

Ο Ρίβερς έκανε το 63-68 με βολές στα 23.2΄΄ πριν τη λήξη κι εκεί κρίθηκε οριστικά ο αγώνας, καθώς τα σουτ των παικτών του Αλιμπίγεβιτς από τα 8 και τα 9 μέτρα έγιναν απλά για να γίνουν.