Bόλεϊ: Νίκησε άνετα τον Ηρακλή ο ΠΑΟΚ

υνέχεια στο νικηφόρο σερί που διατηρεί σε Ελλάδα και Ευρώπη έδωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή. Η ομάδα του Σέρτζιου Στάνκου έδειξε καλά στοιχεία και πλέον στρέφει την προσοχή της στον επαναληπτικό αγώνα με την Μπουγιουκσεχίρ για τον δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο βόλεϊ. Ερωτηματικό παραμένει η συμμετοχή του Σαφράνοβιτς στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ο Ισραηλινός ακραίος αποχώρησε τραυματίας στο δεύτερο σετ. Ο Χιμένεθ που τον αντικατέστησε έδειξε πολύ καλά στοιχεία παρά το γεγονός ότι ήταν εκτός αγωνιστικές δράσης για αρκετό καιρό.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2 μετά από χαμένη επίθεση του Φέργκιουσον. Ένας άσος του κεντρικού από τις Μπαχάμες επέτρεψε στον Ηρακλή να μειώσει σε 7-5 αλλά μια επίθεση και ένα μπλοκ του Όκολιτς και ένα μπλοκ του Σαφράνοβιτς έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με double score (10-5) με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι με Τζούριτς και Σαφράνοβιτς προηγήθηκαν με 13-6 διατηρώντας διαφορά έξι πόντων μέχρι το 16-10 και τον πρώτο χρόνο του Μάρκεζ. Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής αντέδρασε και με δύο σερί μπλοκ (Κλίντι, Ντίνας) μειωσε σε 19-17 μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του σετ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ όπου προηγήθηκε 3-0 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς προτού ο Ηρακλής μειώσει στον πόντο (5-4) με πρώτο χρόνο του Φέργκιουσον. Οι γηπεδούχοι με σερί πόντους του Όκολιτς έφτασαν στο double score (8-4) διατηρώντας διαφορά 3-4 πόντων. Στο 11-8 ο Σαφράνοβιτς στην προσπάθεια για μπλοκ πάτησε άσχημα το πόδι του με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Χιμένεθ.

Ο Κουβανός άσος έκανε τη δουλειά για τον ΠΑΟΚ που με δική του επίθεση προηγήθηκε με 19-14. Με μπλοκ του Φιλίποφ και επίθεση του Χιμένεθ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +7 (21-14) και την κατάκτηση του σετ με 25-17 μετά από παράβαση των παικτών του Ηρακλή στο φιλέ.

Με άσο του Φέργκιουσον ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-5 στο τρίτο σετ. Δύο σερί λάθη του Κλίντι και ένας άσος του Γκόρτσιανιουκ επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 9-6 μπαίνοντας και πάλι στη θέση του οδηγού. Με άσο του Χιμένεθ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-9 με τον Ηρακλή να μειώνει και πάλι (14-11) μπλοκ του Αρμενάκη και πλασέ του Κλίντι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-16 με τον Χιμένεθ αλλά ο Αρμενάκης μείωσε στους τέσσερις πόντους (23-19) για τον Ηρακλή. Ο Τζούριτς έδωσε το ματς μπολ στον ΠΑΟΚ με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη μετά από λάθος επίθεση του Σωτηρίου.

Τα σετ 3-0: 25-20, 25-17, 25-19