Τένις: Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Τιμ ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να στείλει τον αγώνα με τον Ντόμινικ Τιμ, που δεν ολοκληρώθηκε χθες, σε πέμπτο σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση στη φάση των «32» του Roland Garros.

Ο 24χρονος Αυστριακός, Νο.8 στον κόσμο, είχε πάρει χθες το προβάδισμα με 6-2, 4-6, 6-4, όταν η αναμέτρηση διακόπηκε επειδή άρχισε να σκοτεινιάζει στο Παρίσι.

Σήμερα, λοιπόν, οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν στο Court 18 και το μπρέικ που σημείωσε ο Τιμ στο πέμπτο γκέιμ (3-2) ήταν αρκετό για να του δώσει το ένα σετ που χρειαζόταν για τη νίκη.

Έκλεισε τελικά τον αγώνα με 6-4 σε 32 λεπτά και ήταν μια καλή προπόνηση εν όψει της αναμέτρησης με τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι στον τρίτο γύρο.

Ο Ράφα Ναδάλ είναι, χωρίς αμφιβολία, το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, όμως ο Τιμ είναι μέλος του μικρού γκρουπ που μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον Ισπανό σούπερ σταρ…

Το ότι ο Στέφανος, δηλαδή, κατάφερε να πάρει ένα σετ και να χτυπήσει τον αγώνα με τον Αυστριακό δείχνει ότι ο 19χρονος τενίστας μπορεί να πάει πολύ ψηλά…

Για την ώρα, αναμένεται να σημειώσει career high μετά την ολοκλήρωση της διοργάνωσης, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο το Top 30.

Και φεύγει, φυσικά, από το Παρίσι έχοντας πετύχει την πρώτη νίκη του σε Grand Slam!