Σέλτικς από… ατσάλι νίκησαν τον Γιάνναρο και τους Μπακς στην παράταση

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε η σειρά των Μπόστον Σέλτικς με τους Μιλγουόκι Μπακς. Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς είδε τον Κρις Μίτλεντον να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση με απίθανο τρίποντο, όμως πήρε τη νίκη στο εξτρά πεντάλεπτο, δείχνοντας τρομερό χαρακτήρα. Έτσι, οι «Κέλτες» έκαναν το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ, έστω και αν χρειάστηκε να παίξουν… 53 αγωνιστικά λεπτά για να πάρουν προβάδισμα στη σειρά.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά είχε πολύ καλό ρυθμό, με τους Σέλτικς να καταφέρνουν να πάρουν τα ηνία, χάρη στους Μόρις και Χόρφοροντ, οι οποίοι έδωσαν λύσεις, για το 29-17 της πρώτης περιόδου. Οι Μπακς αντέδρασαν, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και… επιβραβεύτηκαν. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο 12λεπτο και με Μίτλεντον και Πάρκερ να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους το προβάδισμα άλλαξε χέρια (36-43). Ο Ροζίερ φώναξε παρών και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά είχε μειωθεί για τους Σέλτικς, για το 44-47 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος οι Σέλτικς μπήκαν πιο ορεξάτοι και αυτό τους βοήθησε. Με τους Μπράουν και Μόρις να δίνουν λύσεις το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια (61-56). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε για την ομάδα του, όμως οι Σέλτικς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους για το 70-66. Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στην τέταρτη περίοδο. Οι Σέλτικς διατηρούσαν τον έλεγχο, όμως οι Μπακς ακολουθούσαν. Ο Μπλεντσο έκανε την εμφάνισή του στα τελευταία δευτερόλεπτα και βοήθησε τον Γιάννη, ώστε να μαζέψουν τη διαφορά σε απόσταση… βολής (92-91, 52” για το τέλος). Οι Σέλτικς έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, όμως ο Μπρόγκτον με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 96-96, 10” για το τέλος.

Το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν επικό! Ο Ροζίερ πήρε τη μπάλα και αποφεύγοντας εντυπωσιακά τον Μπλέντσο έγραψε το 99-96 με τρίποντο, 5 δέκατα του δευτερολέπτου πριν από το τέλος του αγώνα. Οι Μπακς, όμως έβγαλαν… άσο απ το μανίκι και ο Μίτλεντον με το σουτ της… ζωής του ισοφάρισε σε 99-99, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Στην παράταση οι Μπακς μπήκαν με την φόρα που έδωσε το τρίποντο του Μίτλεντον και πήραν προβάδισμα (104-105). Οι Σέιλτκς αντέδρασαν και πάλι, όμως και χάρη στον Τέιτουμ πήραν σημαντικό προβάδισμα (108-105). Τα «ελάφια» πάλεψαν μέχρι τέλους, όμως οι Κέλτες κράτησαν τα ηνία και πήραν τη νίκη με 113-107, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Πέντε παίκτες των Σέλτικς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στην αναμέτρηση. Οι Χόρφορντ (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Ροζίερ (23 πόντοι), Μόρις (21 πόντοι), Μπράουν (20 πόντοι) και Τέιτουμ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), έκαναν… κατάθεση ψυχής στο παρκέ και πήραν τη νίκη για την ομάδα του Μπραντ Στίβενς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στα 44 λεπτά που πάτησε παρκέ για τους Μπακς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, έχοντας 35 πόντους, με 11/21 σουτ, ενώ μέτρησε 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ενώ αποβλήθηκε και με 6 φάουλ, το 6ο μάλιστα έγινε στα 13” για το τέλος της παράτασης. Τον «Greek Freak» ακολούθησε ο Κρις Μίτλεντον με 31 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον για την ομάδα του Τζέιμς Πράντι.

Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι στις 17/04 στο TD Garden.

Τα δεδεκάλεπτα: 29-17, 44-47, 70-66, 99-99 (κ.δ.), 113-107 (α’παρ.).