Ποδόσφαιρο: «Τελείωσε» με πεντάρα την Στουρμ Γκρατς η ΑΕΚ Λάρνακας

Καταιγιστική και επιβλητική ήταν η ΑΕΚ Λάρνακας απέναντι στην Στουρμ Γκρατς στην επαναληπτική αναμέτρηση με τους Αυστριακούς και σφράγισε με τον ιδανικότερο τρόπο την πρόκρισή της στα play-offs του Europa League.

Σε μεγάλη βραδιά ο Ιβάν Τρικόφσκι που έκανε χατ-τρικ. Συνολικό σκορ 7-0 υπέρ της ΑΕΚ Λάρνακας!

Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΚ Λάρνακας στο παιχνίδι που επιχείρησε να βρει τον δρόμο πρώτη προς τα δίκτυα για να «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση από τα πρώτα λεπτά.

Οι κυπελλούχοι Κύπρου στο 4′ φλέρταραν με το 1-0 με τον Τριτσκόφσκι από κοντά, άνοιξαν όμως το σκορ τρία λεπτά αργότερα, όταν στο 7′ ο Σκοπιανός φορ με μία καταπληκτική ενέργεια προσπέρασε τους πάντες και μπήκε με την μπάλα στα δίκτυα των Αυστριακών.

Το 1-0 έδωσε νέα ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους που δεν έμειναν κλειστοί στο καβούκι τους και επιχείρησαν να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ παίζοντας ανοικτό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Η επιλογή τους αυτή έδωσε φυσιολογικά χώρο στους ποδοσφαιριστές της Στουρμ Γκρατς για να γίνουν απειλητικοί και να καταφέρνουν να ισορροπούν στο δεύτερο δεκάλεπτο την αναμέτρηση.

Ακολούθως ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν να εκμεταλλευτούν τυχόν λάθη του αντιπάλου και τα φάουλ και η ένταση να αυξάνεται.

Στο 37′ και στο 41′ με Τριτσκόφσκι και Γιάννου η ΑΕΚ Λάρνακας σκόραρε, αλλά τα γκολ της ακυρώθηκαν για οφσάιντ και χέρι, αντίστοιχα, με τον προπονητή της ομάδας της Λάρνακας να διαμαρτύρεται έντονα και να αποβάλλεται από τον διαιτητή του αγώνα στο 42′.

Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ Λάρνακας να έχει το προβάδισμα 1-0 και συνολικό 3-0.

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος του αγώνα με την ΑΕΚ Λάρνακας να ελέγχει τις κινήσεις του παιχνιδιού και την Στουρμ Γκρατς να πιέζει ψηλά ψάχνοντας για το λάθος και την αντεπίθεση.

Όσο παιρνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε, ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας δεν συμβιβαζόταν με το 1-0 και επιδίωξε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη-πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Στο 58′ ο Λόβριτς αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, κάτι που έδωσε εκ νέου πλεονέκτημα στους «κιτρινοπράσινους».

Η αριθμητική υπεροχή μετατράπηκε και σε ολική υπεροχή για την ΑΕΚ Λάρνακας στο παιχνίδι, που παρά την αποβολή του Αντόνι Ιραόλα έδειξε να μην επηρεάζεται αρνητικά και να είναι ανώτερη μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Το 2-0 ήρθε στο 65′ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαρένα και το 3-0 δύο λεπτά αργότερα στο 67′ από τον Ιβάν Τριτσκόφσκι που βρέθηκε για άλλη μια φορά σε μεγάλη βραδιά.

Η Στουρμ Γκρατς κάπου εδώ σήκωσε λευκή σημαία και παραδόθηκε στις επιθετικές ορέξεις της ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη.

Για την ακρίβεια ο Τριτσκόφσκι πήρε την υπόθεση πάνω του και στο 80′ σημείωσε το 4-0 και στο 86′ ο Φλοριάν Τολμές έκανε το 5-0, ανεβάζοντας περισσότερο τη διάθεση του κόσμου της ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Λάρνακας: Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Λαρένα(78′ Ασόμπρε), Ακοράν, Τέτε(69′ Κάσες)Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλεθ, Γιάννου(81′ Φλοριάν)

Στουρμ Γκρατς: Σουλτζενάουερ, Σράμελ, Λάκνερ, Λόβριτς, Ζούλτς, Πινκ(64′ Αυλονίτης), Χόσινερ(73′ Εζέ), Σπέντχοφερ, Κόχ, Ομπερμάιρ, Μάρεσιτς(46′ Χούσπεκ)