Ποδόσφαιρο: Με ήρωα τον Χάμπο πήρε την πρόκριση στους ομίλους ο Απόλλων Λεμεσού!

Η εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα ωστόσο μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο η Βασιλεία ισορρόπησε τον αγώνα χωρίς να γίνει όμως κάποια ευκαιρία.

Στο 14’ χάθηκε η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Αυγουστή με τον Περέιρα να κάνει το σουτ αλλά ο Χάνσεν απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. 4 λεπτά αργότερα ο Παπουλής πήγε να εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας των Ελβετών αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα.

Στο 38’ χάθηκε η πιο κλασσική ευκαιρία του αγώνα. Ο Παπουλής συνδυάστηκε ωραία με τον Περέιρα και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 40′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κάμπο, να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή του Απόλλωνα αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σακέτι και πέρασε έξω.

Οι γαλάζιοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 53’ με δράστη τον Χάμπο, ο οποίος από μακριά έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Χάνσεν για το 1-0.

Στο 59′ ο Πέδρο έφυγε μπροστά και είδε την κίνηση του Σακέτι αλλά η κεφαλιά που έκανε ήταν αδύναμη.

Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ από τον Βαν Βολφσφίνγκελ, αλλά ο Βάλε απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Απόλλωναέκανε την απόκρουση του αγώνα αφού έδιωξε σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Βαν Βολφσφίνγκελ.

Οι γαλάζιοι άντεξαν στην πίεση των Ελβετών και κράτησαν το 1-0 μέχρι το τέλος του αγώνα και πανηγύρισαν την μεγάλη πρόκριση τους στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Aπόλλων Λεμεσού: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Χάμπος, Σακέτι, Παπουλής, Φακούντο, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα.

Βασιλεία: Χάνσεν, Κούμαρτ, Βίντμερ, Φράι, Ζούφι, Βολφσφίνγκελ, Κάμπο, Οκαφόρ, Ντιέ, Μπαλάντα, Πετρέτα.