Παναθηναϊκός – Περιστέρι Βίκος Cola 86-66: Εύκολα κι εντυπωσιακά οι “πράσινοι”

Ο δεύτερος αγώνας της ημιτελικής σειράς μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Περιστερίου έμοιαζε να είναι αντιγραφή του πρώτου. Με μία διαφορά. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη (που τιμήθηκε στο ημίχρονο της αναμέτρησης) δεν μπόρεσε καν να αντιδράσει αυτή τη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 86-66 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League.

Οι Νικ Καλάθης (14 πόντοι), Ντεσόν Τόμας (12 πόντοι) ήταν ξανά οι κορυφαίοι παίκτες του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν βρέθηκε ούτε στιγμή πίσω στο σκορ και προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο ματς (84-59). Ένας τέως “πράσινος”, ο Γάιος Σκορδίλης (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, το οποίο με εξαίρεση το 7-7 στο 6ο λεπτό, έβλεπε επί σχεδόν 40 λεπτά την πλάτη των γηπεδούχων.

Ο MVP

Την ίδια ημέρα που ξεπέρασε τον Νίκο Βετούλα στον ιστορικό πίνακα των ασίστ της Basket League, ο Νικ Καλάθης ήταν και ο κορυφαίος του ματς. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 22’57”. Είχε επίσης +24 στον δείκτη “+/-“.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3.000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για τον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Διαμαντής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2 τρίποντα, 13 ασίστ), Βουγιούκας 2 (7 ριμπάουντ), Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 12 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: 26/50 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/13 βολές, 51 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 15 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 21/44 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/13 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Ο τρίτος αγώνας της ημιτελικής σειράς θα διεξαχθεί στο κλειστό Περιστερίου “Ανδρέας Παπανδρέου” την προσεχή Δευτέρα (3/6) στις 21:00.