Basket League: Υπέταξε τον Αρη ο Πανιώνιος

Μπορεί να έχασε μια διαφορά 16 πόντων, αλλά ο Πανιώνιος πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Basket League, αφού επικράτησε του Άρη με 70-66, για την 3η αγωνιστική. Δυναμικό «παρών» ο κόσμος.

Ένα αποτέλεσμα που το είχε μεγάλη ανάγκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος στο «Αρτάκης».

Μαζί με τον κόσμο τους (απουσίαζαν οι οργανωμένοι, αλλά υπήρχαν μεμονωμένα στο γήπεδο), οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν του αποκαρδιωτικού Άρη με 70-66 και πήραν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μια διαφορά 16 πόντων (45-29, 18′), ο Άρης μείωσε και στον πόνο (65-64, 38′), αλλά ο Νταρνέλ Χάρις με το τρίποντό του και η εξαιρετική συνεργασία του με τους Δίπλαρο και Τζονς έσωσε την κατάσταση.

Οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και με τον Μπέρι μπροστάρη (12π.), ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα (18-12, 6′). Τα τρίποντα… έδιναν κι έπαιρναν και οι Μπελ – Αγγέλου ισοφάρισαν (18-18, 8′), για να πάρουν οι «κυανέρυθροι» μικρό προβάσισμα στο δεκάλεπτο (24-22, 10′).

Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ σκλήρυνε στην άμυνα στο 2ο δεκάλεπτο και βελτιώθηκε στο ριμπάουντ (17 από 4 στο πρώτο δεκάλεπτο), με αποτέλεσμα να τρέξει επιμέρους 21-7 και να φτάσει στο +16 (45-29, 18′). Σλαφτσάκης και Τζόουνς έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 45-32 (20′).

Δύο γρήγορα αντιαθλητικά των Τέιλορ και Μπράουν έδωσαν το δικαίωμα στον Άρη να μειώσει (45-38, 22′), αλλά ο Χάρις με τρίποντο και βολές πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-40, 25′), με τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά στο 3ο δεκάλεπτο (58-49, 30′).

Στην τελευταία περίοδο, ο Χάρις μείωσε με τρίποντο (58-53, 32′) και ο Κάιζερ κράτησε την ομάδα του κοντά (65-61, 35′). Μπράουν και Τζονς συνέχιζαν να χάνουν καλάθια, με αποτέλεσμα ο Μποχωρίδης να φτάσει στον πόντο (65-64, 38′). Ο Νταρνέλ Χάρις ευστόχησε σε τρίποντο (68-67, 39′), Μπελ και Τζόουνς έχασαν δύο σερί τρίποντα και ο Δίπλαρος χρεώθηκε με φάουλ στον Τζόουνς. Ο Αμερικανός του Άρη έβαλε 1/2 και στην συνέχεια ο Τζονς επισφράγισε την νίκη για την ομάδα του (70-66, 40′).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66.

Πανιώνιος (Κρις Χουγκάζ): Δίπλαρος 6, Μπέρι 17, Τέιλορ 14, Χάρι 15, Μπράουν 7, Καμαριανός 0, Καμπερίδης 3, Δημητρακόπουλος 0, Ρουμελιώτης 0, Σίνγκλερ 0, Χουγκάζ 2, Τζονς 6

Αρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, ΜακΓκι 6, Μπελ 11, Χάρις 5, Ντάλο 7, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 0, Χρηστίδης 0, Τζόουνς 11, Κάιζερ 8, Αγγέλου 6