Μπάσκετ: Πολύ καλό Λαύριο, διέλυσε τον Πανιώνιο

Το Λαύριο (2-2) ήταν κυρίαρχο σε όλο το ματς και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (90-60) τον Πανιώνιο (1-3), για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επέβαλλε από πολύ νωρίς τον ρυθμό της στο παιχνίδι και ήταν κυρίαρχη σχεδόν σε όλους τους τομείς του ματς. φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Ο Έλληνας τεχνικός μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλονα μην αγωνίζεται.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν μια αποκαρδιωτική εικόνα και δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο ματς, το οποίο ολοκλήρωσαν με 1/17 τρίποντα.

Ο Μπέρι (18π., 5/14 σουτ, 8ρ.) προσπάθησε να δώσει «ανάσα» στην ομάδα του, όπως και ο Τέιλορ (13π., 6ρ.), χωρίς, όμως, επιτυχία.

Το ματς

Το Λαύριο παρέσυρε με το… καλημέρα τον Πανιώνιο, αφού άρχισε με ένα σερί 12 πόντων (12-0, 4′), με τον Κακλαμανάκη να έχει πετύχει τους μισούς από αυτούς. Ο Μπέρι έκανε ένα «ξέσπασμα» (9π.) για να μειώσουν οι «κυανέρυθροι» (17-12, 8′), με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (21-14, 10′). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν κυρίαρχη σε ριμπάουντ (23-14) και δημιουργία (9-2), ενώ πήρε 12 πόντους από 11 λάθη του άστοχου (1/11τρ.) Πανιωνίου και βρέθηκε μέχρι και στο +20 (44-24, 19′), λίγο πριν το ημίχρονο (45-26, 20′).

Το Λαύριο συνέχισε στον ίδιο… τρελό ρυθμό, έφτασε μέχρι το +27 (55-28, 22′), με τον Πανιώνιο να προσπαθεί μάταια να επιστρέψει στο ματς (67-45, 30′). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, οι «κουκουβάγιες» πήγαν μέχρι και στο +34 (90-56, 39′) και τελικώς πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους (90-60, 40′) στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 13, Μιλόσεβιτς 5, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 9, Λαμπ 12, Μαστρογιαννόπουλος 8, Χαραλαμπόπουλος 0, Περάκης 0, Νίξον 10, Κουζέλογλου 13, Μέλσον 4, Οντιάσε 6

Πανιώνιος (Κρις Χουγκάζ): Δίπλαρος 4, Μπέρι 17, Τέιλορ 13, Χάρις 4, Μπράουν 7, Καμαριανός 4, Καμπερίδης 0, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης 0, Σίνγκλερ 0, Χουγκάζ 0, Τζόνς 8