EUROLEAGUE FINAL 4: ΠΑΛΕΨΑΝ ΑΛΛΑ ΥΠΟΚΛΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΕΝΕΡ ΟΙ ”ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ”

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε αλλά έχασε στον τελικό από μια αποφασισμένη Φενέρμπαχτσε, που ήταν και διοργανώτρια του φάιναλ 4 της Ευρωλίγκας. Ο πρωταθλητής Ελλάδας ηττήθηκε 64-80 στο «Σινάν Ερντέν», στο 10ο φάιναλ φορ της ιστορίας τους και τον 8ο τελικό τους, αποτυγχάνοντας να κατακτήσουν τον τέταρτο τίτλο τους. Ο αγώνας κρίθηκε από την κακή βραδιά των Σπανούλη (9 πόντοι, 2/12 σουτ), Πρίντεζη (7 πόντοι, 3/9) και Παπανικολάου (3 πόντοι με 1/8 σουτ), αφού μιλάμε για τρεις από τους βασικότερους πυλώνες του Ολυμπιακού στην επίθεση. Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (39-34 η Φενέρ), Ντίξον και Μάντζαρης ξεκίνησαν δεύτερο μέρος με τρίποντα (42-37), με τον Ολυμπιακό να παραμένει στο παιχνίδι χάρις στις προσπάθειες του Μιλουτίνοφ, που νικούσε Βέσελι και Ούντο και κρατούσε
την ομάδα του κοντά στο σκορ (44-49). Ένα ξέσπασμα όμως των γηπεδούχων, έκανε το
57-44. Η 4η περίοδος ξεκίνησε εφιαλτικά για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης εξακολουθούσε να είναι άστοχος, ο Πρίντεζης είχε κάποιες σπασμωδικές ενέργειες και ο Μπογκντάνοβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο 73-54. Το τελικό σκορ 80 64 κρίνεται δίκαιο για την Φενέρ, η οποία έφτασε έως το τέλος της διαδρομής κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο της Euroleague στην ιστορία της. Παράλληλα, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στο 9ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της
καριέρας του, μετά τα πέντε με τον Παναθηναϊκό, το ένα με την Ρεάλ, ένα με την Μπανταλόνα και ένα με την Παρτιζάν.

ΤΑ ΔΕΚΆΛΕΠΤΑ: 26-18, 39-34, 60-48, 80-64