Χωρίς εκτός έδρας νίκη τελείωσε τον πρώτο γύρο ο Παναθηναϊκός (1-1 με τη Ξάνθη)

Στο καλύτερό του εφετινό ματς μακριά από το «Απόστολος Νικολαΐδης», ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Ξάνθη (1-1) κι ολοκλήρωσε τον Α΄ γύρο της Super League χωρίς «τρίποντο» εκτός έδρας!

Για 6ο σερί ματς έμειναν χωρίς νίκη οι «πράσινοι» παρότι έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών να «καθαρίσουν» το ματς στα Πηγάδια από το πρώτο 45λεπτο. «Όπου φτωχός κι η μοίρα του», όμως, καθώς στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του «τριφυλλιού» στην επανάληψη, η Ξάνθη βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει και να κλείσει το πρώτο μισό της περιόδου με 18 βαθμούς (8η), ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε 10ος με 16.

Από το 15΄ και μετά η ομάδα του Μαρίνου υζουνίδη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Αφού προειδοποίησε στο 13΄ με την κεφαλιά του Πίσπα, στο 18΄ ο Άλτμαν με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

Η Ξάνθη έμοιαζε να βρίσκεται σε… τρικυμία και το «τριφύλλι» πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, όμως στο 20΄ η κοντινή κεφαλιά του Αυλωνίτη κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα βγήκε από την εστία του και έσωσε με το πόδι το πλασέ του Αλτμαν.

Ο γκολκίπερ της Ξάνθης είπε «όχι» και στον Πίσπα στο 25ο λεπτό, στην τελευταία ευκαιρία των «πρασίνων» στο πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν κάπως στην επανάληψη, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί μέχρι το 60΄ όταν έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Λουσέρο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 79΄, με τον νεοεισελθόντα Φασίδη να κάνει ωραία σέντρα από τα δεξιά και τον Γέντρισεκ να πιάνει την κεφαλιά και να πετυχαίνει το έκτο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα τελευταία λεπτά ο Ουζουνίδης έριξε στο ματς τον Χίλιεμαρκ, αλλά ο Σουηδός σπατάλησε δύο μεγάλες ευκαιρίες να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό, καθώς στο 90΄ αστόχησε σε κοντινή προβολή και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νικήθηκε από τον κορυφαίο της Ξάνθη, Ζίβκοβιτς.