Μπάσκετ: Ο Προμηθέας συνεχίζει τον κατήφορο του Αρη

Ο Προμηθέας (6-3) επικράτησε του απογοητευτικού Άρη (2-7) με 71-61 στην Πάτρα και οι «κίτρινοι» παραμένουν σε δύσκολη θέση στη βαθμολογία.

Οι Πατρινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους «κίτρινους» που… κατέρρευσαν στην τρίτη περίοδο κι έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το φινάλε. Έτσι η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου παραμένει με δυο νίκες έπειτα από 9 αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Ο Ρίον Μπράουν κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Άρη στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 15-13 και ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ μέτρησε 9 πόντους με 5/5 βολές, 2/4 δίποντα και 2 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι επέμειναν στο μακρινό σουτ (0/5 τρίπ.) απέναντι στους «κίτρινους» που προηγήθηκαν 15-16 με το τρίποντο του Ραμόν Χάρις στο 11’45”. Οι Πατρινοί απάντησαν με σερί 5-0 (20-16, 12’55”), ο Λίποβι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 30-23 ενώ η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-25 σουτάροντας με 61% στα δίποντα (8/13) και 14% στα τρίποντα (2/14). Από την άλλη πλευρά, ο Άρης κατέβασε, μεν, 5 επιθετικά ριμπάουντ ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και έκανε 7 λάθη στο πρώτο μέρος.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε καταστροφικό για τους «κίτρινους» που έχασαν την αμυντική συγκέντρωση και έκαναν κάκιστες επιλογές στην επίθεση με 2/13 σουτ εντός πεδιάς! Ο Μέιερ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-26, 22’55”) ενώ το τρίποντο του Γκίκα έκανε το +20 για τον Προμηθέα, 51-31 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 21-6 με 8/17 σουτ εντός πεδιάς, επέβαλαν τον ρυθμό τους κι εκμεταλλεύτηκαν την… κατάρρευση του Άρη σε αυτό το διάστημα. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκαν λύσεις με το τρίποντο και μάζεψαν τη διαφορά πετυχαίνοντας 30 πόντους (είχαν πετύχει 31 στις προηγούμενες τρεις) όμως δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε με σκορ 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 5, Τσαϊρέλης 0, Μέιερ 12, Λίποβι 8, Μπράουν 14, Σαλούστρος 7, Γερομιχαλός 2, Χολ 12, Σαντραμάνης 0, Ελις 8, Παρκς 3, Λαναράς 0

Αρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 11, ΜακΓκι 8, Μπελ 9, Χάρις 11, Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9, Χρηστίδης 0, Τζόουνς 7, Κάιζερ 0, Αγγέλου 0