Χάντμπολ: Στον τελικό του Challenge Cup η ΑΕΚ

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τη νίκη της με 29-21 στο πρώτο παιχνίδι και έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη όντας μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Χριστόδουλο Μυλωνά με πέντε τέρματα. Ο Έλληνας πλέι μέικερ είχε πετύχει οκτώ τέρματα στο πρώτο παιχνίδι. Σπουδαίος ο Θανάσης Συγγάρης κάτω από τα δοκάρια που έπιασε δύο πέναλτι ενώ είχε συνολικά 10 αποκρούσεις.

Η ΑΕΚ μπήκε αγριεμένη στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 3-0 μετά από ωραίο σουτ του Λόκκεν και 4-1 με τον Βραζάλιτσα στο πρώτο πεντάλεπτο. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διατήρησε διαφορά τριών τερμάτων (5-2, 6-3, 7-4, 8-5) μέχρι το 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Πίντο και ο Σάντος μείωσαν σε 8-7 για τη Μαδέιρα. Στο μεταξύ ο Συγγάρης απέκρουσε πέναλτι του Πορτογάλου πλέι μέικερ. Ο Μυλωνάς έδωσε τη λύση (9-7) μετά από αρκετή ώρα για την ΑΕΚ την ώρα που Μαδέιρα προσπαθούσε να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Οι Πορτογάλοι με γκολ του Λίμα στο 29ο λεπτό διαμόρφωσαν το 13-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-12 με τον Αργυρού στην κόντρα. Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν και πάλι όμως και με του Σεμέδο και Πίντο να τους κρατάνε στο παιχνίδι ισοφάρισαν σε 19-19 στο 46ο λεπτό ενώ πέρασαν και μπροστά για πρώτη φορά με τον Πίντο.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα η ΑΕΚ έχασε πέναλτι με τον Αργυρού αλλά στο επόμενο ο Χόγκας ήταν πιο εύστοχος για το 20-20 στο 49ο λεπτό. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πέρασε και πάλι μπροστά με 21-20 με τον Πέρρο ενώ ο Σεμέδο έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Πορτογάλους. Ο Χόγκας με τέρμα που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 23-23 και ακολούθησε πανδαιμόνιο από τους φίλους της ΑΕΚ που γέμισαν την αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ θα μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό αύριο. Υποψήφιες ομάδες η IBV από την Ισλανδία και η Ποτάισα Τούρντα από τη Ρουμανία με τους Ισλανδούς να επικρατούν στο πρώτο παιχνίδι με 31-28.

Εφόσον περάσει η Ποτάισα τότε το πρώτο ματς θα γίνει στη Ρουμανία 12 ή 13 Μαΐου και η ρεβάνς στην Ελλάδα 19 ή 20 του ίδιου μήνα, αφού οι Ρουμάνοι είχαν παίξει στην έδρα τους τον δεύτερο τελικό του Τσάλεντζ Καπ πέρυσι με την Σπόρτινγκ Λισαβώνας. Αν προκριθούν οι Ισλανδοί, θα γίνει κλήρωση στο Μαγδεμβούργο την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 για την σειρά των αγώνων.