ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Η διαφορά στους έξι, στην Τούμπα κρίνεται ο τίτλος

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 στη μεταξύ τους «μάχη» στο ΟΑΚΑ και ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους έξι. Μαουρίτσιο (10′) και Πόνσε (74′) τα γκολ της αναμέτρησης.

Πολύ κοντά στο 1-0 έφτασε η ΑΕΚ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, δια… ποδός Μάρκο Λιβάγια.

Ο Κροάτης επιθετικός εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ λίγα μέτρα έξω από την «ασπρόμαυρη» περιοχή, όμως ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Σάκχοφ βρήκε τη μπάλα με το χέρι, όμως, ο Δανός ρέφερι δεν έδειξε την άσπρη βούλα στο 21’.

Για πέναλτι διαμαρτύρεται η ΑΕΚ, αφού στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ ο Σάκχοφ σε διεκδίκηση της μπάλας μέσα στην περιοχή βρήκε τη μπάλα με το χέρι και την απομάκρυνε.

Ο Δανός διαιτητής, Μάικλ Τίγκααρντ δεν έδειξε την άσπρη βούλα γεγονός που προκάλεσε την οργή των ανθρώπων της ΑΕΚ, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν και όπως φάνηκε και από το ριπλέι είχαν δίκιο.

Μάλιστα ο Σάκχοφ σε εκείνο το σημείο είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα κάτι που σημαίνει πως αν είχε δοθεί το πέναλτι ο ΠΑΟΚ θα είχε μείνει με δέκα παίκτες.

Ο Λέο Ζαμπά αποβλήθηκε στο 32’ αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Δανού ρέφερι στο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ είχε αντικρίσει την πρώτη κάρτα στο 22’ όταν είχε έναν διαπληκτισμό με τον Λιβάια.

Το γεγονός πως αποβλήθηκε, ωστόσο δεν σημαίνει ότι θα απουσιάσει από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Κυριακή. Ο Λέο Ζαμπά θα είναι κανονικά στη διάθεση του Ραζβάν Λουτσέσκου για την αναμέτρηση με τους «ερυθρόλευκους» στην Τούμπα.

Στα μέσα της εβδομάδας υπάρχουν αγώνες για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο. Την τιμωρία από κόκκινη κάρτα μπορεί να την εκτίσει σε ματς του Κυπέλλου κι έτσι ο Ζαμπά θα παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να λύσει τον… γόρδιο δεσμό με την άμυνα του ΠΑΟΚ. Τελικά, στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυροι” κατόρθωσαν να φέρουν το σκορ στα ίσα.

Αυτό συνέβη χάρη στη κεφαλιά του Πόνσε, από τη καρδιά της μεγάλης περιοχής, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Λιβάγια.