Βόλος – Ολυμπιακός 0-0: “Μπλόκο” στο Πανθεσσαλικό

Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλες ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια και -λανθασμένα- ακυρωθέν γκολ, με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0 με τον Βόλο. Έπαιξε ο Χριστοδουλόπουλος δέκα μήνες μετά, διαμαρτυρίες των “ερυθρόλευκων”.

Ισόπαλος αναδείχθηκε στο Πανθεσσαλικό με τον Βόλο ο Ολυμπιακός για την 16η αγωνιστική της Super League. Οι “ερυθρόλευκοι”, που υποχρεώθηκαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, είχαν ακυρωθέν γκολ (λανθασμένα δεν μέτρησε γκολ του Σουντανί) και δύο δοκάρια, έμειναν στο 0-0 με τους Θεσσαλούς.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά μετά τον περασμένο Φεβρουάριο. Έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία. Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα.

1. ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΟΥΝΤΑΝΙ

Σεμέδο και τον Μπρούνο δεξιό χαφ στο 4-4-2. Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ως βασικός ο Βραζιλιάνος (μετά την ΑΕΛ), που αργότερα θα στεκόταν άτυχος. Για τον Βόλο άξια αναφοράς η επιστροφή του Γέντρισεκ στο αρχικό σχήμα και μάλιστα ως αριστερός εξτρέμ, αφού ο Τόρες ήταν στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με Μουνίθ (7′) και Τόρες (13′), ενώ για τους “ερυθρόλευκους” στο 17′ καταγράφηκε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών.

Ο Σουντανί καλυπτόταν από τον Φεράρι, βρέθηκε απέναντι στον Γκαραβέλη και πλάσαρε εύστοχα. Ο επόπτης σήκωσε τη σημαία και ο Φωτιάς καταλόγισε τον Αλγερινό οφσάιντ. Έγινε χρήση του VAR και ο Ευαγγέλου ενημέρωσε τον Φωτιά ότι το γκολ δεν πρέπει να μετρήσει. Ιδιαίτερα δραστήριος ήταν στο πρώτο 20λεπτο ο Μπρούνο, που χρησιμοποιήθηκε ελλείψει του Ποντένεσε (έμεινε εκτός αποστολής για δεύτερο σερί ματς, κρίθηκε ανέτοιμος).

2. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ VAR

Δεν έφτανε για τον Ολυμπιακό το ακυρωθέν γκολ, αλλά έχασε και δύο παίκτες πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Στο 26′ ο Μπρούνο γλίστρησε, έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο και στο 29′ δεν άντεξε, έγινε αλλαγή. Ο Λοβέρα μπήκε στη θέση του και πέρασε αυτός αριστερά, με τον Μασούρα να μετακινείται δεξιά. Στο ίδιο διάστημα ο Σουντανί παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και παρότι συνέχισε να παίζει, στο 45’+1′ έγινε αλλαγή με τον Γκερέρο.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο, Μπα και Αραμπί βρέθηκαν πεσμένοι στην περιοχή του Βόλου. Ο πρώτος σε μονομαχία με τον Μουνίθ και ο δεύτερος με τον Φεράρι. Ο ρέφερι αφού συμβουλεύτηκε το VAR (εκεί βρισκόταν ο Ευαγγέλου), πήγε να τσεκάρει ο ίδιος τις δύο περιπτώσεις. Δεν είδε παράβαση και το -με μεγάλη ένταση- πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0. Ή

3. ΠΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΙ ΔΟΚΑΡΙΑ

Όρκο νίκης έδωσαν οι παίκτες του Ολυμπιακού λίγο πριν από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Μάξι Λοβέρα βοήθησε πολύ τους “ερυθρόλευκους”. Ήταν δραστήριος, ζήτησε και κουβάλησε μπάλα, αγωνιζόμενος κυρίως αριστερά, αν και ο Μαρτίνς του είχε δώσει πιο ελεύθερο ρόλο και κινούνταν σε αρκετά μέρη του γηπέδου, στην προσπάθεια να παραβιαστεί η εστία του Γκαραβέλη. Αφού ο Σεμέδο στο 52′ παραλίγο να βάλει αυτογκόλ με το στήθος (προηγήθηκε σέντρα του Λύρατζη και άστοχη έξοδο του Σα), οι Πειραιώτες άρχισαν να “σφυροκοπούν” τον Βόλο.

Στο 63′ ο Ελ Αραμπί απέτυχε να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά, ενώ στο 68′ το σουτ μέσα από την περιοχή χτύπησε στο δεξί δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά η εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα χτύπησε στη συμβολή των δοκών, έχοντας βρει ίσα ίσα τη μπάλα ο Γκαραβέλης. Στο 72′ ήταν ο Μπα που απείλησε με κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

4. Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ “ΣΦΥΡΟΚΟΠΗΜΑ”

Ο Πέδρο Μαρτίνς έπαιξε το τελευταίο το χαρτί. Ήταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, που αντικατέστησε τον Μασούρα. Ο διεθνής εξτρέμ έπαιξε για πρώτη φορά μετά από δέκα μήνες και πέντε μέρες, ύστερα από τον τραυματισμό του Φεβρουαρίου κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Λοβέρα πέρασε δεξιά μετά την είσοδο του Λάζαρου και αυτός αριστερά. Οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποιούσαν τη μία τελική μετά την άλλη.

Ο Αραμπί σούταρε άστοχα στο 82′ μετά τη φοβερή κάθετη πάσα του Λοβέρα, ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Γκερέρο στο 84′. Σπουδαιότερη στα τελευταία λεπτά ήταν η ευκαιρία του Μπουχαλάκη, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ, όταν ο Τσοκάνης έβαλε το πόδι, ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα.

Στο 93′ ο Χριστοδουλόπουλος έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το πλασέ του έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια κατέληξε κόρνερ, μετά την επέμβαση του Γκαραβέλη. Παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά, το γκολ για τον Ολυμπιακό δεν ήρθε ποτέ και το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το 97′.

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό Στάδιο

Κίτρινες: 71’ Μουνίθ, 74’ Γκαραβέλης, 76’ Λύρατζης

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Συνθέσεις:

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φερράρι, Διαμαντής, Τσίκα, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γέντρισεκ (66’ Τσαούσης), Τόρες (90+2 Μάντζης), Λύρατζης

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας (78’ Χριστοδουλόπουλος), Μπρούνο (31’ Λοβέρα), Σουντανί (45+1 Γκερέρο), Ελ Αραμπί.