Στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ με δύο νίκες ο Ολυμπιακός, 2-0 τη Μπασάκσεχιρ

Με κορυφαίο τον Ζοσέ Σα, ο οποίος όποτε χρειάστηκε φώναξε «παρών» με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του, ο Ολυμπιακός μετά την επικράτησή του με 1-0 επί της Μπασακσεχίρ πέτυχε και δεύτερη νίκη απέναντι στην αντίπαλό του, παίρνοντας έτσι πανηγυρικά την πρόκριση για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με το γκολ του Σεμέδο (55′) και το εύστοχο πέναλτι του Βαλμπουενά (78′) οι Πειραιώτες επικράτησαν την Τρίτη με 2-0 των Τούρκων στο «Γ. Καραϊσκάκης» κι έτσι σφράγισαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ είχε μόλις στο 4ο λεπτό η ομάδα του Μαρτίνς, όταν ο Γκιγιέρμε έπιασε έναν κεραυνό, βλέποντας την μπάλα, μετά το σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Μπασάκ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Σα σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο ο Πορτογάλος γκολκίπερ επενέβη σωτήρια τόσο στο 10ο όσο και στο 16ο λεπτό,ενώ ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού είπε και τρίτο όχι στους Τούρκους στο 35′.

Στο 55ο λεπτό ήρθε τελικά το πολυπόθητο γκολ για τους «ερυθρόλευκους» από τα πόδια του Σεμέδο, ο οποίος μετά από κεφαλιά του Γκερέρο και ασθενή απόκρουση του Γκιουνόκ, με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Μετά το 1-0 ο Σα πρόσθεσε στο ενεργητικό του ακόμη δύο πολύ καλές επεμβάσεις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 77ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο κέρδισε πέναλτι, με τον Βαλμπουενά να νικάει από την άσπρη βούλα τον γκολκίπερ της Μπασακσεχίρ, σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση της ομάδας του.

Ολυμπιακός-Μπασακσεχίρ 2-0

Γκολ: 55′ Σεμέδο (Ολυμπιακός), 78′ πεν. Βαλμπουενά (Ολυμπιακος)

Κίτρινες: Αζουμπουίκε (Μπασακσεχίρ), Σεμέδο (Ολυμπιακός), Κλισί (Μπασακσεχίρ), Ελαμπντελαουί (Ολυμπιακός)

Δοκάρια: 4′ Γκιγέρμε (Oλυμπιακός)

Ολυμπιακός: Ζοσέ Σα – Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας – Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (89′ Κούτρης), Μασούρα, Βαλμπουενά (81′ Καμαρά), Ποντένσε (68′ Ραντζέλοβιτς) Γκερέρο.

Μπασακσεχίρ: Γκιουνόκ – Καϊσάρα, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Κλισί – Βίστσα, Αταμά (59′ Ντεμπά Μπα), Αζουμπουίκε, Ελία – Ρομπίνιο (46′ Αρντά Τουράν), Κριβέλι (75′ Γκουλμπραντσέν)