Στα πλέι οφ του Europa League ο Ολυμπιακός, εκτός Ευρώπης Παναθηναϊκός και Άρης

Europa league – 3ος προκριματικός: Σλόβαν Μπρατισλάβας – Ολυμπιακός (1-1, 2-2) 3-4 πεν.

Το εύστοχο κτύπημα του Βαλμπουενά στο τελευταίο πέναλτι σφράγισε μια δραματική πρόκριση στα πλέι οφς του Γιουρόπα Λιγκ επί της Σλόβαν στη Μπρατισλάβα. Είχε προηγηθεί η απόκρουση του Βατσλίκ στην εκτέλεση του Τσακβετάτζε πριν γράψει ο Γάλλος το τελικό 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι. Κι όμως οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να το έχουν κάνει ευκολότερο. Προηγήθηκαν στο 54 με δυνατό σουτ του Ζινκερνάγκελ που αιφνιδίασε τον Τσόβαν, κι ενώ η Σλόβαν πίεζε για την ισοφάριση, είχαν δοκάρι σε αιφνιδιασμό στο 93 με τον Μασούρα. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Αγκμπο μετά από κόρνερ πλησίασε ανενόχλητος την περιοχή και η σέντρα του βρήκε τον Σάπονιτς που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι έπαιξαν με δέκα παίκτες καθώς Αμπενα είχε δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε αψιμαχία με τον Τικίνιο. Στο 10ο λεπτό της παράτασης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά. Ο Εμβιλά έκανε τη βαθιά μπαλιά ο Μασούρας γύρισε με το κεφάλι και ο Αγκιμπού Καμαρά εκτέλεσε για το 1-2. Οι μαχητικοί Σλοβάκοι ισοφάρισαν και πάλι στο 18. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκριν και ο Κάσια έπαιξαν βόλεϊ στην περιοχή με κεφαλιές και ο Αγγλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και την τύχη του παιχνιδιού στην άσπρη βούλα.

Europa Conference League – 3ος προκριματικός: Παναθηναϊκός – Σλάβια Πράγας 1-1

Στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να προηγηθεί από το δεύτερο λεπτό αλλά η προβολή του Σπόραρ μετά τη σέντρα του Χουάνκαρ σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 20 ο Αϊτόρ με διπλή προσπάθεια σούταρε προς την εστία αλλά ο Μάντους απέκρουσε. Ο Κώτσιρας στο 31 έβγαλε τον Σπόραρ σε θέση για γκολ αλλά ο Σλοβένος με κακή ισορροπία δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά. Οι πράσινοι ζήτησαν δικαίως πέναλτι στο 42 όταν ο Μαντούς έκανε έξοδο γκρεμίζοντας τον Σένκεφελντ χωρίς να βρει μπάλα. Ο Σπόραρ από μοιραίος έγινε ωραίος στο 57 βρίσκοντας τελικά δίχτυα μετά από νέα εξαιρετική σέντρα του Χουάνκαρ. Οι πράσινοι ήθελαν ένα ακόμα γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά έμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο ημίωρο και δέχθηκαν την ισοφάριση από τη Σλάβια στο 94 μετά το λάθος του Καμπετσή που εκμεταλλεύτηκε ο Ζουρέτσκα.

Europa Conference League – 3ος προκριματικός: Άρης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-1

Ίδια γεύση και στο Κλεάνθης Βικελίδης για τον Αρη που είχε δοκάρι στο 25 από την εκτέλεση φάουλ του Πάλμα, αλλά ήταν πολύ καλύτερος στο δεύτερο μέρος. Στο 55 ο Γκλάζερ ανέτρεψε τον Ιτούρμπε είδε την κόκκινη κάρτα μετά από πολλές διαβουλεύσεις και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γκρέι. Οι Θεσσαλονικείς είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά είδαν την Μακάμπι να ισοφαρίζει στο 74 με τον Ζάχαβι μετά από ωραία πάσα του Κανισόφσκι. Στο 81 ο Γκρέι με μαγικό τακουνάκι έστρωσε τη μπάλα στον Ντουκουρέ για το 2-1, αλλά οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να βρουν τρίτο γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.