Προμηθέας – ΑΕΚ 74-65: Αφεντικό στην Πάτρα και 1-1

Μετά την ήττα που γνώρισε στο ΟΑΚΑ (82-83), ο Προμηθέας ήθελε να αντιδράσει. Και τα κατάφερε. Με πολύ δυνατή άμυνα και καλύτερες επιλογές στα καθοριστικά σημεία του αγώνα, οι Πατρινοί επικράτησαν της ΑΕΚ με 74-65 κι έκαναν το 1-1 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά της Basket League.

Η Ένωση πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό το 7/29 που είχε στα σουτ τριών πόντων, την ώρα που οι νικητές σούταραν με 10/21 πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων (47%).

MVP

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα Πατρών και με σημαντικούς πόντους στην 4η περίοδο ήταν ο Λάνγκστον Χολ που τελείωσε το ματς με 19 πόντους. Παίκτης “κλειδί”, όμως, ήταν ο Χρήστος Σαλούστρος που σημείωσε 12 πόντους και είχε ακόμα 8 ριμπάουντ στη στατιστική του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η ΑΕΚ παρά την ήττα της ήταν καλύτερη σε αναλογία ασίστ λαθών. Είχε 16 τελικές πάσες και 14 λάθη, ενώ ο Προμηθέας μοίρασε 14 ασίστ αλλά οι παίκτες του μέτρησαν 18 λάθη. Πάντως, τη διαφορά την έκαναν τα σουτ, με τους νικητές να έχουν συνολικά 22/46 (47%) και 10/21 τρίποντα (47%), την ώρα που η Ένωση είχε μόλις 7/29 τρίποντα (24%) και 22/62 προσπάθειες συνολικά! Ατομικά, εκείνο που ξεχώρισε είναι τα πολλά σουτ που πήρε ο Γιορκ, δίχως μάλιστα να υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα (3/11 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε αντίθεση με το Game 1, όπου είχαμε πολύ υψηλό σκορ, το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές άμυνες κι αρκετές άστοχες προσπάθειες από τους παίκτες των δύο αντιπάλων. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να έχει 2/12 σουτ και την ΑΕΚ 6/17 (το σκορ ήταν 11-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η παραγωγικότητα ανέβηκε. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τις ομάδες να τρέχουν μικρά σερί 6 και 8 πόντων, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να εδραιωθεί σε θέση οδηγού. Κι έτσι πήγα στα αποδυτήρια με τη διαφορά μόλις στους δύο πόντους υπέρ του Προμηθέα (36-34). Στο πρώτο 20λεπτο η Ένωση είχε 3/16 τρίποντα (18%) .

Στο ίδιο έργο θεατές και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Όποια ομάδα έπαιρνε το προβάδισμα αμέσως ο αντίπαλος είχε απάντηση, με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να εδραιώσει τη θέση της. Στο 29’ ο Χολ με τρίποντο έκανε το 55-48, με τον Προμηθέα να μεγαλώνει στη συνέχεια την υπέρ του διαφορά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +8 (57-49).

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Στο 33’, ο Παρκς έκανε το 60-49 στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Προμηθέα στο ματς. Και λίγο αργότερα ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 63-51. Η ΑΕΚ, όμως, δεν τα παράτησε κι επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Στο 38’ ο Θίοντορ με βολές έγραψε στο 65-61 κι έφερε ξανά την ομάδα σε απόσταση αναπνοής. Μέχρι εκεί, όμως, ο Χολ στο 39’ έκανε το 70-62 κι έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη, με τον Προμηθέα να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα και το 1-1.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το γήπεδο ήταν γεμάτο -πλην ελαχίστων θέσεων- κι εκτός από τους φίλους του Προμηθέα υπήρχαν και φίλαθλοι της ΑΕΚ στις εξέδρες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 36-34, 57-49, 74-65

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 7 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Μέιερ, Λίποβι 1, Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (8 ριμπάουντ), Γκίκας 8, Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός, Χολ 19 (5/6 τρίποντα), Παρκς 3 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 7.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 6, Χάντερ 11 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 7, Σαντ Ρος 9 (8 ριμπάουντ), Θίοντορ 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11, Εμπάκουε 2, Γιορκ 13.

Ο επόμενος αγώνας των ομάδων: Η τρίτη αναμέτρηση της σειράς είναι προγραμματισμένη για το απόγευμα της Δευτέρας (03/06) στο ΟΑΚΑ στις 19:30 (Cosmote Sport 4)