Europa League: Πάλεψε και έπεσε γενναία στο Λεβερκούζεν η ΑΕΚ Λάρνακας

Με γοργό ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση με την Λεβερκούζεν να πιέζει ψηλά την ΑΕΚ Λάρνακας και να είναι πιο απειλητική από την κυπριακή ομάδα στα πρώτα λεπτά.

Από την πλευρά της η ομάδα της Λάρνακας δεν αιφνιδιάστηκε και πάτησε γερά στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας για το λάθος του αντιπάλου και την αντεπίθεση. Οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν… Άγιο στο 14′ όταν ο Μπέντερ με δυνατό σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

Στη συνέχεια, ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε εκ νέου με την ΑΕΚ Λάρνακας να καταφέρνει να παίρνει πρώτη κεφάλι στο σκορ στο 25′ με τον Τριτσκόφσκι. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Αντόνι Ιραόλα έκαναν το 0-1 και ανάγκασαν έτσι τους Γερμανούς να ανοιχτούν και να πιέσουν περισσότερο.

Όπερ και εγένετο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και δημιούργησαν τις προύποθέσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση. Η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ Λάρνακας ήταν άψογη, ωστόσο λύγισε στο 45′ από τον Χάβερτς και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Άσχημα ξεκίνησε το β’ μέρος για την ΑΕΚ Λάρνακας αφού μόλις στο 50′ δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Αλάριο που πέρασε στο παιχνίδι σαν αλλαγή στο ημίχρονο.

Η Λεβερκούζεν με το 2-1 πήρε νέο αέρα και ψυχολογία και αυτό την βοήθησε στο να παίξει με λιγότερη πίεση και άγχος στην επανάληψη. Από την πλευρά της όμως η κυπριακή ομάδα δεν επαναπαύτηκε και επιχείρησε με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού που έπαιξε και στο πρώτο μέρος να πετύχει δεύτερο γκολ και να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 55′ και στο 61′ ο Χέφελ δεν μπόρεσε με αντίστοιχα σουτ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 64′ ο Τόνιο προέβηκε σε μια σπουδαία επέμβαση μετά από γυριστό σουτ του Χάβερτζ.

Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε εκεί για καμία από τις δύο ομάδες. Οι Γερμανοί αναζήτησαν και τρίτο γκολ και το πέτυχαν στο 87′ και πάλι με τον Αλάριο.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε σε 3-2 στο 90′ με τον Ράσπα για να δεχθεί και τέταρτο γκολ ένα λεπτό αργότερα από τον Μπραντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβερκούζεν (Χέικο Χέρλιχ): Χραντέτσκι, Σ. Μπέντερ, Ντράγκοβιτς, Λ. Μπέντερ, Μπέιλι (46′ Αλάριο), Βέντελ, Κορ (83′ Γιεντβάι), Βάιζερ, Χάβερτς (70′ Μπραντ), Φόλαντ, Μπελαραμπί

ΑΕΚ Λάρνακας (Αντόνι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Ακοράν, Τομάς (67′ Τέτε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Νάτσο Κάσες, Γκονζάλεζ, Γιάννου (89′ Ράσπας)