Ποδόσφαιρο: Εχασε το ματς με ανατροπή ο Απόλλων Λεμεσού

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-2 από την Βασιλεία στην Ελβετία ωστόσο η πρόκριση θα κριθεί στο ΓΣΠ.

Η εικόνα του αγώνα

Η Βασιλεία κατάφερε με το καλημέρα να βρει τον δρόμο στα δίκτυα αφού μόλις στο 7’ ο Βαν Βολφσβίνκελ έκανε το 1-0. Έγινε η σέντρα από τα πλάγια και ο επιθετικός της Βασιλείας αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 25′ ο Βάλε απόκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Πετρέτα. Ένα λεπτό μετά η Βασιλεία έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 όταν μετά από κόρνερ ο Μπαλάντα έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι και έξω. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωσε του πρώτου μέρους και έτσι η Βασιλεία πήγε στην ανάπαυλα έχοντας το υπέρ της προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο άλλαξαν όλα. Στο 49′ ο Απόλλωνας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο πλασέ του Μαγκλίτσα μετά από πάσα του Πέδρο ενώ στο 53′ ο Παπουλής βρέθηκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-2.

Στην συνέχεια η Βασιλεία ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να κάνει το 2-2 στο 69′ όταν μετά από κόρνερ ο Βολφσβίνκελ έκανε την κεφαλιά, και νίκησε και πάλι τον Βάλε. Στο 84′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 3-2 με τον Κούμερτ ο οποίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βασιλεία: Χάνσεν, Τσούματ, Βίντμερ, Φρέι, Ζούφι, Βαν Βόλφσβίνγκελ, Ντιέ, Αγέτι, Μπαλάντα, Καλούλου, Πετρέτα

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Κυριάκου, Μπρου, Σαρδινέρο, Παπουλής, Μαγκλίτσα