Ποδόσφαιρο: Διπλό της ΑΕΚ Λάρνακας μέσα στην Αυστρία!

Πολύ καλά μπήκε στην αναμέτρηση της Αυστρίας η ΑΕΚ Λάρνακας που από τα πρώτα λεπτά πήρε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει πρώτη το σκορ.

Παίζοντας κυρίως ένα παιχνίδι κάθετων μπαλιών και μεταβιβάσεων, τόσο από το χώρο της μεσαίας γραμμής, όσο και από τους ακραίους διαδρόμους, οι ποδοσφαιριστές του Αντόνι Ιραόλα ζόρισαν στο πρώτο ημίωρο τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρουσίασαν σοβαρές αδυναμίες στον ανασταλτικό τομέα, αλλά και στην ανάπτυξη.

Ξεχώρισε η ευκαιρία του 16′ της αναμέτρησης όταν έφυγε από τα δεξιά ο Ακοράν, έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Τριτσκόφσκι, κατέληξε στον Γιάννου που από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Γκρατς ήρθε τελικά στο 30′, με τον Κοχ να βρίσκει χώρο να πιάνει ένα δυνατό σουτ από καλή θέση και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Kάπου σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο ο ρυθμός του παρέμεινε ψηλός και η ΑΕΚ Λάρνακας έψαξε για το λάθος και την αντεπίθεση, προκειμένου να πετύχει κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά του πρώτο μέρους.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 και την ΑΕΚ Λάρνακας να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα μας στο β’ μέρος της αναμέτρησης, καθώς με το «καλημέρα» ο Τρουγιόλς άνοιξε στο 46′ το σκορ για τους «κιτρινοπράσινους», εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Σίμπενχαντλ.

Το γκολ αυτό έδωσε νέα ψυχολογική ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Αντόνι Ιραόλα. Οι Λαρνακείς δεν έμειναν κλειστοί στο καβούκι τους και έψαξαν και το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε σοβαρό προβάδισμα στην υπόθεση της πρόκρισης.

Χαρακτηριστικά το 51” ο Τριτσκόφσκι βρήκε τον χώρο έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, καταγράφοντας ακόμα μία κορυφαία ευκαιρία για την ομάδα μας.

Ακολούθως, οι Αυστριακοί έδειχναν να είναι αρνητικά επηρεασμένοι και να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τόνιο, ενώ ζήτησαν δύο φορές πέναλτι με τον Σουηδό ρεφ να μην ξεγελιέται και να μην υποδεικνύει παραβάσεις στα… θέατρα των αντιπάλων.

Εκεί που όλα έδειχναν δύσκολα για τους γηπεδούχους, τα δεδομένα για αυτούς έγιναν ακόμα χειρότερα με τον Τριτσκόφσκι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-2 στο 75′. Ο Σκοπιανός φορ μετά από απαντωτά λάθη στην άμυνα της Γκρατς, βρήκε τον τρόπο με ωραίο πλασέ να διπλασιάσει τα γκολ των Λαρνακέων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Στουρκ Γκρατς: Σίμπενχαντλ, Αυλωνίτης, Σπεντλχόφερ, Μάρεσιτς, Λόβριτς (63΄ Λάβρετς), Ζούλγε, Γκρόζουρεκ (46΄Χούσπεκ), Χιερλάντερ, Κοχ, Πινκ, Χόσινερ (57΄ Εζέ)

ΑΕΚ Λάρνακας: Τόνιο, Σίλβα, Ιωάννου (59΄ Μοϊσοφ), Τρουγιόλς (80΄ Τέτε), Γκονζάλεθ, Χέφελ, Λαρένα, Ακοράν, Κάσες, Τρισκόφσκι (77΄ Τομάς), Γιάννου