ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0: Άκπομ και Ζαμπά διέλυσαν τους Κρητικούς

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον ΟΦΗ στην Τούμπα για την 18η αγωνιστική της Super League και τον συνέτριψε με 4-0. Ο “Δικέφαλος” δεν συνάντησε αντίσταση από τους Κρητικούς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με οκτώ συνεχόμενες νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος

Ο Λέο Μάτος άνοιξε το σκορ για το “Δικέφαλο” και μετά ανέλαβαν δράση οι Τσούμπα Άκπομ και Λέο Ζαμπά. Και τα τρία επόμενα γκολ έφεραν την “υπογραφή” τους. Στο δεύτερο και στο τέταρτο σκόραρε ο Άγγλος μετά από ασίστ του Βραζιλιάνου, στο τρίτο η σειρά ήταν αντίθετη. Δείτε τα τρία πράγματα που μάθαμε από το ματς:

1.Ο ΜΑΤΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ (ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) ΓΚΟΛ

Το πιο σημαντικό γκολ σε αναμετρήσεις ομάδων που κάνουν πρωταθλητισμό με τις αντίστοιχες που παλεύουν για ν’ αποφύγουν τον υποβιβασμό είναι ίσως το πρώτο. Γιατί αποβάλλει το άγχος από το φαβορί, γιατί αναγκάζει το αουτσάιντερ να αισθανθεί ως… αουτσάιντερ, αλλά και ν’ ανοιχθεί για να φθάσει στο γκολ.

Ο ΟΦΗ άντεξε 24 λεπτά στην Τούμπα. Έτσι κι αλλιώς το ματς από την εκκίνησή του εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο του ΠΑΟΚ με τον Δικέφαλο να ψάχνει το γκολ από νωρίς, πιέζοντας ψηλά και δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ.

Με ορμητήριο την αριστερή πλευρά, οι γηπεδούχοι πατούσαν περιοχή και απειλούσαν με συνέπεια την εστία του Στρέζου, με τους Παπάζογλου και Ποτουρίδη να δίνουν λύσεις στην άμυνα των Κρητικών. Ο γκολκίπερ του ΟΦΗ είπε “όχι” στο τετ-α-τετ με τον Άκπομ στο 19′, όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Μπίσεσβαρ από αριστερά εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Μάτος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στρέζο, ανοίγοντας το σκορ για τον “Δικέφαλο”.

2. ΖΑΜΠΑ – ΑΚΠΟΜ = ΑΣΙΣΤ ΚΑΙ ΓΚΟΛ (ΚΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ)

Ο Στρέζος στο 29′ έσωσε απέναντι στον Ελ Καντουρί, ο Μαουρίσιο αστόχησε με το αριστερό στο 33′ από θέση βολής δεξιά στην περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μάτος από δεξιά ανέβηκε την πλευρά, έσπασε στoν Ζαμπά, ο Βραζιλιάνος γύρισε παράλληλα στον Άκπομ και ο Άγγλος στράικερ με προβολή διπλασίασε το προβάδισμα του Δικεφάλου κόντρα στον ΟΦΗ, που έμοιαζε ανήμπορος να ακολουθήσει το γρήγορο τέμπο του παιχνιδιού.

Το τρίτο γκολ των γηπεδούχων και της αναμέτρησης είχε ίδιους πρωταγωνιστές, αλλά με αντίθετους ρόλους. Στο 65ο λεπτό, ο Άκπομ είδε από αριστερά την κίνηση του Λέο Ζαμπά στον κενό χώρο, ο Βραζιλιάνος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε τον εξερχόμενο Στρέζο κι έκανε το 3-0.

Η συνεργασία τους δεν σταμάτησε εδώ. Και το τέταρτο γκολ έφερε την “υπογραφή τους”. Ήταν σαν το δεύτερο κι όχι σαν το τρίτο. Στο 80′ ο Ζαμπά από δεξιά επιτέθηκε κατά μέτωπο, φτάνοντας στην περιοχή γύρισε τη μπάλα στο ημικύκλιο και ο Άκπομ με καταπληκτικό πλασαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της δεξιάς γωνίας του Στρέζου για το 4-0!

3. Ο “ΣΒΗΣΤΟΣ” ΠΑΟΚ ΚΑΙ Ο ΟΦΗ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΒΕΡΑ-ΙΣΙΣ

Η αλήθεια είναι ότι μετά το δεύτερο γκολ, ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα. Έχοντας ουσιαστικά “κλειδώσει” το ματς – κι ενώ ο αντίπαλος δεν έπειθε ότι μπορεί ν’ απειλήσει – έπαιξε πιο συντηρητικά. Όχι ότι δεν είχε επιθετική διάθεση. Είχε. Αλλά, δεν είχε την ορμή που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Ακόμη κι έτσι ο “σβηστός” ΠΑΟΚ δεν ενοχλήθηκε από τον ΟΦΗ. Είχε και τρίτο και τέταρτο γκολ. Έτσι κι αλλιώς ήταν μια παράξενη εβδομάδα για την ομάδα του Ηρακλείου. Συνέτριψε τον Παναιτωλικό στο “Γεντί Κουλέ”, αποχώρησε ο Νίκος Παπαδόπουλος μετά το επεισόδια με τον Χρήστο Κουτσοσπύρο, έρχονται οι Χιλιανοί πρώην παίκτες της ομάδας, Χάιμε Βέρα και Αλεχάντρο Ίσις να τον αντικαταστήσουν. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ούτε στιγμή στο ματς της Θεσσαλονίκης.

Από τα νέα πρόσωπα, είδαμε τον Κάρολ Σβιντέρσκι και τον Γιώργο Γιακουμάκη. Ο Πολωνός ήλθε στην Τούμπα για ν’ αντικαταστήσει τον Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς. Ο ΠΑΟΚ μια χαρά τα βγάζει πέρα χωρίς τον Σέρβο μέχρι τώρα.

Πέρασε στο 81′ στη θέση του Ελ Καντουρί. Προφανώς και δεν μπορεί να κριθεί από το ελάχιστο δείγμα του χρόνου συμμετοχής του. Πάμε και στον Γιώργο Γιακουμάκη. Ο φορ που δόθηκε δανεικός από την ΑΕΚ στον ΟΦΗ πέρασε στο 68′. Αρκεί ότι σε είκοσι λεπτά έκανε δύο ευκαιρίες, ενώ ο Βουό σε 70 δεν είχε ούτε μία.

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης

Βοηθοί: Δημήτριος Φίλος, Αθανάσιος Κολοσιώνης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάχοβ, Μαουρίσιο (73′ Κάνιας), Μπίσεσβαρ (67′ Πέλκας), Ζαμπά, Ελ Καντουρί (81′ Σβιντέρσκι), Άκπομ.

ΟΦΗ (Νίκος Καραμπετάκης): Στρέζος, Μπράουν, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος (81′ Οικονόμου), Μεγιάδο, Νέιρα, Κοροβέσης, Σασί (82′ Ντίνας), Βουό (68′ Γιακουμάκης).

Γκολ: 24′ Μάτος, 35′, 80′ Άκπομ, 65′ Ζαμπά

Κάρτες: 22′ Βιεϊρίνια, 84′ Βαρέλα / 41′ Μεγιάδο, 43′ Νάστος, 84′ Γιακουμάκης, 86′ Ντίνας