Μπάσκετ: Πέρασε και από τον Χολαργό το «τρένο» του Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας σημείωσε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League αφού κατάφερε να περάσει και από την έδρα του Χολαργού κερδίζοντας με 69-57. Καλύτεροι οι Μπράουν και Λίποβι.

Κάθε εβδομάδα και σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, ο Προμηθέας αποδεικνύει ότι δεν είναι καθόλου τυχαία η φετινή του πορεία εντός και εκτός των συνόρων. Μετά την ευρωπαϊκή νίκη του στην έδρα της Νεπτούνας, η ομάδα της Πάτρας δεν… σταμάτησε ούτε στον Χολαργό!

Το τελικό σκορ (69-57) αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο ματς αφού ο Προμηθέας έφτασε στο ρελαντί στην τελική επικράτηση χωρίς να κινδυνεύσει καθόλου. Ο Ρίον Μπράουν ήταν εκείνος που έκανε την (μεγαλύτερη) διαφορά στο ματς έχοντας 19 πόντους και 3/6 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λίποβι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την μεγάλη τους αστοχία στα τρίποντα έχοντας μόλις 2/22 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα!

Το ματς

Ο Προμηθέας ήταν η ομάδα που άρχισε να ελέγχει από νωρίς το παιχνίδι και μετά το πεντάλεπτο (9-10) να «ανοίγει» την διαφορά και να τη στέλνει στο +5 (10-15) με τον Λίποβι να αποτελεί την μεγαλύτερη απειλή για το καλάθι των γηπεδούχων. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά το δεκάλεπτο (15-19) αφού οι Πατρινοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας και στο +10 (17-27) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Ρίον Μπράουν ήταν εκείνος που είχε πάρει την σκυτάλη σε αυτό το διάστημα (11 πόντοι) ενώ η διαφορά πήγε και στους 11 πόντους (18-29). Ο Χολαργός είχε μειώσει και στους 4 πόντους (32-36) στα 29” πριν από το τέλος του α’ μέρους αλλά ο Μπράουν με πέντε σερί πόντους (και highlight το τρίποντο από το κέντρο) έστειλε εκ νέου τον δείκτη του σκορ σε όρια διψήφιας διαφοράς (32-41).

O Μπράουν δεν… σταμάτησε ούτε μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μαζί με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη ήταν εκείνοι που κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα για λογαριασμό των Πατρινών. Άλλωστε στο 28′ ήταν στους 10 πόντους (44-54) ενώ έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έφτασε για πρώτη φορά και στους 12 πόντους (50-62). Η αστοχία ωστόσο των γηπεδούχων έξω από τα 6.75 μέτρα ήταν ο… μεγαλύτερος εχθρός για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με αποτέλεσμα να τελειώσουν οι παίκτες του το ματς με 2/22 τρίποντα και ποσοστό 9%!!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69

Χολαργός (Αρης Λυκογιάννης): Καμπερίδης 0, Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ 6, Αγκμπελέσε 8, Λοβ 8, Κόττας 5, Σπυριδωνίδης 1, Φιτζπάτρικ 11, Σκουλίδας 0, Καλαϊτζάκης 0, Χόκινς 4, Ντόρσει 2

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Κατσίβελης 2, Τσαιρέλης 10, Μέιερ 6, Λίποβι 15, Μπράουν 19, Σαλούστρος 2, Κασελάκης 4, Γκίκας 7, Οντουμ 0, Γερομιχαλός 0, Ελις 0, Παρκς 4