Basket League: Νίκησε το θρίλερ του Ρεθύμνου ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας (3-2) νίκησε με 72-73 το Ρέθυμνο το οποίο ακόμη δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την κούραση από τις διπλές υποχρεώσεις και το ταξίδι στο Στρασβούργο, νίκησαν στην Κρήτη επικρατώντας του Ρεθύμνου με 72-73.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τους Μπαρτ και Ντάνιελς να σκοράρουν είχαν ένα μικρό προβάδισμα, όμως στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε εντυπωσιακά. ΟΙ παίκτες του Μυκονιάτη έκαναν πάρα πολλά λάθη και με τον φευγάτο μέχρι πρότινος Παρκς και τον Λίποβι, πήραν διαφορά 13 πόντων (25-38, 19′).

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε αποφασισμένο το τρίτο δεκάλετπο και με σερί 8-00 προσπέρασε στο σκορ (41-40, 22΄). Οι παίκτες του Γιατρά παρουσίασαν σημάδια κούρασης ενώ έχασαν και τον Παρκς με τραυματισμό κι έτσι οι Πατρινοί έπαιξαν αρκετή ώρα με τον Μέγιερ στη θέση «5». Ο Γκίκας με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 67-71 (39′), όμως ο Μπαρτ τον μιμήθηκε μετατρέποντας το σκορ σε 72-73 (27” πριν τη λήξη). Στο τέλος πάντως οι δύο ομάδες αστόχησαν στα σουτ κι έτσι πανηγύρισαν τη νίκη οι Πατρινοί.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 72-73

Ρέθυμνο (Στέλιος Μυκονιάτης): Μπαρτ 16, Ραζής 3, Ντάνιελς 18, Μπρέισι Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλος 0, Τζόνσον 15, Χριστοδούλου 5, Σιγούνας 0, Καλογιαννίδης 0, Γλυνιαδάκης 0, Κλάντον 0

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Κατσίβελης 7, Τσαιρέλης 8, Μέιερ 9, Λίποβι 16, Μπράουν 4, Σαλούστρος 4, Κασελάκης 5, Γκίκας 11, Γερομιχαλός 0, Πάρκς 9, Ματζούκας 0, Λαναράς 0