Basket League: Με εξαιρετικό Βασιλόπουλο, πήρε την νίκη το Περιστέρι

Το Περιστέρι Βίκος Cola (9-2)… αγχώθηκε κόντρα στον Κολοσσό (2-8), αλλά τελικά έκλεισε ιδανικά το 2018, επικρατώντας με 73-70. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος «ντύθηκε» Άγιος Βασίλης με 23 πόντους, εξαιρετικός και ο Μαυροειδής (24π.)

Ο Βασιλόπουλος είχε κέφια (23 πόντους) με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και οδήγησε το Περιστέρι Bίκος Cola στη δύσκολη νίκη με 73-70 κόντρα στον Κολοσσό, επιτρέποντας στην ομάδα του Πεδουλάκη να ξετυλίξει το «δώρο» του και να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το 2018.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι πήγαν στο 9-2 και έκαναν το 6/6 στην έδρα τους, ενώ οι Ροδίτες έπεσαν στο 2-8.

Εκτός του Βασιλόπουλου, ο Γκρέι είχε 15 πόντους, ενώ για το σύνολο του Φλεβαράκη, μεγάλο ματς έκανε ο Μαυροειδής με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι Bίκος Cola μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων (14-4) με το καλάθι του Βασιλόπουλου στο 5’. Η κατάσταση δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου με τον Κάλαχαν να σκοράρει για το 23-10. Ο Μαυροειδής ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκορ για την περίοδο, αφού είχε ½ βολές κι έκανε το 23-11

Με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, ο Κολοσσός επέστρεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έριξε τη διαφορά στους 5 (25-20) στο 15’. Όμως η ομάδα του Πεδουλάκη απάντησε με ένα σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα 11 πόντων (31-20). Oι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν το προβάδισμα τους ως το ημίχρονο, με τον Σίρκο να κάνει το 38-26. Το Περιστέρι σούταρε με 3/11 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Ροδίτες είχαν 1/12.

Ο Κολοσσός έριξε πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο, με τον Μαυροειδή να γράφει το 44-36 στο 24’. Περιστεριώτες με τους Γκρέι και Σκορδίλη έκαναν το 55-43, αλλά ο Ντιγκς απάντησε για το 55-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κάλαχαν με τρίποντο έκανε το 66-49 στο 33’, με τον Μαυροειδή να μειώνει σε 66-54 ένα λεπτό αργότερα. Ξανά ο Μαυροειδής έκανε το 70-64 στο 38’, ενώ ο Γκιμπς μείωσε στους 4 στα 1:16 πριν το τέλος. Ο Κολοσσός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Πίνκστον έκανε το 70-68, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Βασιλόπουλος έβαλε τη μια βολή από το αντιαθλητικό που κέρδισε και έγραψε το 71-68. Ο Γκρέι υπέγραψε τη νίκη του Περιστερίου, αφού έκανε το 73-68 με δύο βολές, 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τελικά ο Πίνκστον έκανε το 73-70 στην τελευταία φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23, Χάροου 3, Γκρέι 15, Σίρκο 4, Ντάνιελ 9, Μουράτος 0, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης 0, Μπέντιλ 2, Καράμπελας 0, Κάλαχαν 7

Κολοσσός Ρόδου (Κώστας Φλεβαράκης): Γεωργάκης 0, Ντιγκς 7, Μπράουνινγκ 4, Γκιμπς 14, Πίνκστον 13, Μαυροειδής 24, Μπιλής 0, Γεωργαλής 0, Κούπκοβιτς 2, Παπαδάκης 0, Δημακός 1, Κάρτερ 5