Basket League: Γλίτωσε την… αυτοκτονία ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπορεί να είχε προηγηθεί με 19 πόντους διαφορά στο 28′ αλλά στο τέλος λίγο έλειψε να τα κάνει θάλασσα. Παρόλα αυτά επικράτησε του Περιστερίου Βίκος Cola (80-75) και διατήρησε το αήττητο (8/8) στην Basket League μένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ένα καλό πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο στάθηκε… υπεραρκετό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για να φτάσει στη νίκη κόντρα στο Περιστέρι, στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Basket League. Βέβαια στο τέλος παραλίγο να το πληρώσει έχοντας επαναπαυτεί στο 69-50 του 28′ αλλά οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την… παραλίγο ανατροπή.

Ο Νίκος Παππάς ήταν ο κορυφαίος του παρκέ και εκείνος που έδωσε το σύνθημα για την «πράσινη» αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όταν και πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός ένα σερί 18-0 μετατρέποντας το 51-50 σε… 69-50! Ο 28χρονος γκαρντ είχε 20 πόντους με 3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Νικ Καλάθη, ο οποίος άγγιξε το double-double με 20 πόντους (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Το βέβαιο είναι ότι ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να παρουσιάζει πολλά αγωνιστικά προβλήματα και να… ιδρώνει αρκετά μέχρι να «βγάλει» τις φάσεις που θέλει και έχει δουλέψει. Πλέον οι «πράσινοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο και Λοτζέσκι, στρέφουν ολοκληρωτικά την προσοχή τους στην αναμέτρηση με την Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ, με την νίκη να αποτελεί κάτι παραπάνω από επιτακτική ανάγκη.

Ο αγώνας

Το πολύ καλό ξεκίνημα των Νίκου Παππά και ΝτεΣόν Τόμας βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει διαφορά 10 πόντων (15-5 στο 5′) χάρη στην ευστοχία του (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα) και την καλή του άμυνα, αναγκάζοντας το Περιστέρι σε τέσσερα λάθη στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Η διαφορά παρέμενε σε απόσταση ασφαλείας για λογαριασμό των «πρασίνων» (18-10 στο 7′) αλλά στη συνέχεια και μετά το τάιμ άουτ του Αργύρη Πεδουλάκη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς.

Με ένα επιμέρους 11-3 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια λίγο μετά το ξεκίνημα τη δεύτερης περιόδου (21-21 στο 11′) χάρη στον νεοαποκτηθέντα Τζόρνταν Κάλαχαν, ο οποίος είχε 3/3 εντός παιδιάς. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι. Από τη μία ο Νικ Καλάθης μαζί με τον Νίκο Παππά ήταν εκείνοι που έκαναν τη… δουλειά για τον Παναθηναϊκό προσπαθώντας να «διασπάσουν» την «ζώνη» του Αργύρη Πεδουλάκη ενώ ο Ράιαν Χάροου από την άλλη δεν… άφηνε τους «πράσινους» να ξεφύγουν στο σκορ. Για την ακρίβεια βοήθησε το Περιστέρι να προηγηθεί με 30-31 (στο 16 ‘) για πρώτη φορά στο παιχνίδι και με 35-37 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Όμως ο Καλάθης και πάλι με προσωπικές ενέργειες οδήγησε το «τριφύλλι» σε ένα επιμέρους 8-2 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δίνοντας προβάδισμα με 43-39. Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε 9/16 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 10/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη με τους Παππά και Καλάθη να μετρούν από 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για το Περιστέρι καλύτερος ήταν ο Χάροου (10π., 5/7δίπ.) με τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» να έχουν 16/27 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/5 βολές (!), 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη.

Στην 3η περίοδο και μετά τις ατομικές ενέργειες του Χάροου με τις οποίες το Περιστέρι έμενε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 24′ (51-50), ο Παναθηναϊκός πάτησε το πόδι στο γκάζι! Καλάθης και Παππάς συνέχισαν τον… επιθετικό τους χαβά και βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα του Περιστερίου. Επιπροσθέτως έβαλε ο Παναθηναϊκός περισσότερη ένταση στην άμυνα, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 (!!!) με το οποίο έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +19 (69-50) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που τον βρήκε στο +13 (69-53).

Το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε και με ένα επιμέρους 21-7 έριξε τον δείκτη του σκορ στους πέντε πόντους (76-71) τρία λεπτά πριν από το τέλος. Όμως ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ στο 38’ έδιωξε από το ΟΑΚΑ τα… όποια φαντάσματα πήγαν να (ξανα)εμφανιστούν αν και το Περιστέρι έδειξε και πάλι «σφυγμό» με ένα γκολ φάουλ του Ντάνιελ στα 30” (79-75). Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκρέι αστόχησε σε τρίποντο για την μεγάλη ανατροπή, πριν ευστοχήσει στην τελευταία βολή ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Παππάς 20, Λάσμε 4, Μήτογλου 0, Λεκαβίτσιους 3, Τόμας 13, Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2, Σακελλαρίου 0, Καλάθης 20, Καλαϊτζάκης 0, Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7, Χάροου 17, Γκρέι 8, Σίρκο 0, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6, Σκορδίλης 11, Φιλιππάκος 0, Αγραβάνης 0, Μπεντίλ 6, Καράμπελας 0, Κάλαχαν 9