Basketball Champions League: «Εκτέλεσε» την Οπάβα ο ΠΑΟΚ

Τι κι αν η Όπαβα ξεκίνησε με 9/9 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ με δικό του ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6.75 (16/30) έκανε επιβλητικό πέρασμα από την έδρα της τσεχικής ομάδας, καθώς επικράτησε με 94-69, για την 5η αγωνιστική του BCL.

Τα… τρελά και τα παράλογα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Η Όπαβα σούταρε με 29% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα στους προηγούμενους αγώνες αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι ξεκίνησε με 9/9 προσπάθειες! Αυτή η επίδοση ήταν αφύσικη αλλά και αποτέλεσμα της άμυνας με τα μάτια που έπαιζε ο ΠΑΟΚ. Έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-8 (5’) και τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί χειρότερα αν δεν ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αθηναίου ο οποίος σημείωσε 11 πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου (31-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Όπαβα είδε την άλλη όψη του νομίσματος καθώς είχε 1/9 προσπάθειες τριών πόντων. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ είχε το μακρινό σουτ – κυρίως με τον Γκος – και το 38-25 με 0-11 σερί από την ελληνική ομάδα μετατράπηκε σε 38-36(15’). Οι γηπεδούχοι έκαναν νέα απόπειρα να ξεφύγουν στο σκορ πατώντας σε μια ακόμη αδυναμία του ΠΑΟΚ, αυτή της εξασφάλισης του αμυντικού ριμπάουντ, προηγήθηκαν με 43-36 (16:30), αλλά οι εκεί ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έκανε τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ επιμέρους σκορ 2-11 και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ (45-47).

Από τη στιγμή που άντεξε στην καταιγίδα των τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στην επιβολή των δικών του κανόνων. Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο πρωταγωνιστής και με την παράλληλη ευστοχίας έξω από τα 6.75 (9/16 τρίποντα έως εκείνο το σημείο) η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 50-61 (24:30). Η απόπειρα επιστροφής της Όπαβα «πνίγηκε» από το μακρινό σουτ του ΠΑΟΚ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 45-47,60-74, 69-94

Οπάβα (Πετρ Ζούντεκ): Μπούκοβτζαν 0, Κούριλ 2, Κβάπιλ 6, Σλάβικ 2, Σβάντρλικ 10, Γκνιάντεκ 11, Γιούρετσκα 0, Κλέτσκα 13, Κούρετσκα 0, Σιρίνα 14, Στέπανεκ 0, Ζμπράνεκ 11

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 17, Γκάρετ 3, Γκος 18, Σχίζας 2, Τέπιτς 3, Χρυσικόπουλος 4, Χάτσερ 0, Τζόουνς 7, Κόνιαρης 5, Μαργαρίτης 14, Μορέιρα 15, Ζάρας 6