Μπάσκετ: Break στο break ο Παναθηναϊκός και 1-1 η σειρά

Break στο break και… φωτιά στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League. Ο Παναθηναϊκός Superfoods απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο διπλό του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και πέρασε από το ΣΕΦ αναγκάζοντας σε black out διαρκείας τους «ερυθρόλευκους» στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, έφερε την σειρά στα ίσα και πήρε πίσω το χαμένο αβαντάζ έδρας. Τρίτο ματς την Κυριακή (10/6, 19:00) στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν… απόλαυση για τους μπασκετικούς. Ο Ολυμπιακός ήταν «άχαστος» στα πρώτα 4′ για το γρήγορα 15-11, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ. Η είσοδος του Όγκαστ βοήθησε τον Παναθηναϊκό Superfoods που βρήκε ρυθμό και μακρινά σουτ (3/4 3π.) για σερί 0-10 και +6 (15-21). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στην «πράσινη» άμυνα με προσπάθειες του Παπανικολάου (23-23), αλλά ο Τζέιμς σκόραρε με τη λήξη για το 25-27 της πρώτης περιόδου. Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν παράγοντας του αγώνα σε εκείνο το σημείο με 9 πόντους και 4/4 σουτ.

Με νέο τρίποντο του «Λότζο» ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ των Ουίλτζερ και Παπαπέτρου για το +3 (35-32) στο 13′. Με τον φρενήρη ρυθμό να συνεχίζεται, αλλά την αστοχία να δίνει τη θέση της στην τρομερή ευστοχία των προηγούμενων λεπτών, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (41-37, στο 17′). Ο Καλάθης έβαλε ένα ακόμη τρίποντο που του… έδωσε η άμυνα των Πειραιωτών, αλλά ο Ρίβερς έχασε συνεχόμενες επιθέσεις για λογαριασμό της ομάδας του και διαμορφώθηκε το 43-40 του ημιχρόνου. Αξιοσημείωτο πως οι γηπεδούχοι είχαν 59% (16/27) εντός πεδιάς, ενώ πολύ καλό ήταν και το ποσοστό των φιλοξενούμενων (16/32, 50%).

«Άλλο ματς» είχαμε με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι δυο ομάδες αδυνατούσαν να βρουν σκορ με τον Ολυμπιακό ειδικά να μένει άποντος για περισσότερο από 5′ με 0/7 εντός πεδιάς. Ένα τυχερό σουτ του Ρίβερς και μια προσπάθεια του Καλάθη έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό. Ο Γκιστ κάρφωσε για το 43-47, πριν οι γηπεδούχοι βρουν τους πρώτους τους πόντους με τον Σπανούλη. Ο Παπαπέτρου σημείωσε τρίποντο για το προσπέρασμα (50-49, στο 28′), αλλά ο Τζέιμς απάντησε άμεσα με γκολ-φάουλ και δυο ακόμη καλάθια για το 50-56. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με «πράσινο» +6 και τους Πειραιώτες να μένουν στους 7 πόντους.

Ο Αμερικανός ξεκίνησε με καλάθι και την τέταρτη περίοδο, ενώ ο Γκιστ έκανε follow για την πρώτη διψήφια διαφορά (50-60). Στις βολές του Παπαπέτρου, ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο και βολές για το 52-65. Το επιθετικό black out του Ολυμπιακού συνεχιζόταν μέχρι το τρίποντο του Μπράουν για το 55-65. Ο Παπαπέτρου «έβγαλε» σερί άμυνες και ο Πρίντεζης είχε έξι σερί πόντους μειώνοντας σε 61-67, στο 37′. Ο Τζέιμς ξεκόλλησε την ομάδα του με δυο βολές και ακολούθησε 1/2 του «Πριντ» για το 62-69. Παπανικολάου και Σπανούλης έχασαν καθοριστικές επιθέσεις για τους γηπεδούχους, πριν ο «Kill Bill» σκοράρει με λέι απ για το 64-69.

Το ματς είχε γίνει πια «θρίλερ». Ο Τζέιμς υπέπεσε σε λάθος, αλλά ο Παπαπέτρου εκμεταλλεύτηκε μία από τις δύο βολές για το -4 (65-69, 1:27 πριν το τέλος). Η άμυνα του Ολυμπιακού σταμάτησε τον Καλάθη, αλλά ο Μπράουν μιμήθηκε τον «Παπ» για το 66-69. Ο Τζέιμς δεν βρήκε στόχο, αλλά στη διεκδίκηση του καθοριστικού ριμπάουντ ο Σίνγκλετον πήρε φάουλ από τον Παπαπέτρου. Μία εύστοχη είχει και ο Αμερικανός για το 66-70, 20″ πριν το τέλος. Ο Σπανούλης αστόχησε σε λέι απ και κάπου εκεί μπήκαν οι τίτλοι τέλους του αγώνα με τους «πράσινους» να φτάνουν στο break (66-71).

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71