Μουντιάλ: Το… κεφάλι του Μίνα έστειλε στους 16 την Κολομβία και… σπίτι τους τους (άτυχους) Σενεγαλέζους

Νίκη-πρόκρισης για την Κολομβία, που έριξε στο… καναβάτσο την Σενεγάλη (1-0), με τον Γέρι Μίνα να στέλνει την ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν στους «16» του Μουντιάλ.

πνωτισμένη μπήκε στην αναμέτρηση η Κολομβία, δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στην Σενεγάλη, η οποία με βαθιές μπαλιές προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των Κολομβιανών, οι οποίοι, ωστόσο, ήταν οι πρώτοι που απείλησαν με τον Κιντέρο στο 12’ να εκτελεί απευθείας φάουλ, με τον Ν’Ντιαγέ να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 17’ είχαμε την πιο σημαντική φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μανέ να ανατρέπεται από τον Σάντσες εντός περιοχής. Ο Μάζιτς αρχικά υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, όμως μετά από διαμαρτυρίες των Κολομβιανών, συμβουλεύτηκε το VAR παίρνοντας πίσω την απόφαση του.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ευνοούσε την Κολομβία να κάνει το παιχνίδι της, με την άμυνα της Σενεγάλης να εμφανίζεται ιδιαίτερα σταθερή. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 28’, όταν ο Μανέ με ωραία ατομική ενέργεια, πάσαρε στον Μπαλντέ ο οποίο σούταρε, με τον Οσπίνα να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Η συνέχεια του πρώτο αγώνα, χαρακτηρίστηκε από δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, με τις δύο ομάδες, να αδυνατούν να βρουν χώρους, προς τις αντίπαλες εστίες, με τον Μίλοραντ Μάζιτς, να στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Μίνα… πρόκρισης!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες, που πρόσεχαν τα μετόπισθεν, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 65’, όμως το σουτ του Μουριέλ αποκρούστηκε σε κόρνερ από την άμυνα της Σενεγάλη, στην αμέσως επόμενη φάση ο Φαλκάο έπιασε δυνατή κεφαλιά, η οποία κατέληξε άουτ.

Ότι δεν κατάφερε στο 65’ ο Φαλκάο, το έκανε ο Γέρι Μίνα στο 74’΄, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ν’Ντιαγέ και την Κολομβία στους «16» της διοργάνωση.

Οι Σενεγαλέζοι στο 77’ και το 78’ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και να πάρουν σκορ πρόκρισης, με τον Οσπίνα να κρατάει «ζωντανή» την Κολομβία, με το τελευταίο σφύριγμα του Μάζιτς, να βρίσκει του Λατίνους, ένα κουβάρι στο χώρο του κέντρου να πανηγυρίζουν την πρόκριση και τους Αφρικανούς να μην μπορούν να πιστέψουν πως αποκλείστηκαν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Ν’Ντιαγέ, Γκασαμά, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί (74’ Βαγκέ), Σαρ, Κουγιατέ, Γκεγέ, Μπαλντέ (80’ Κονατέ), Μανέ, Νιάνγκ (86’ Σακό)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μόχικα, Κ. Σάντσες, Ουρίμπε (83’ Λέρνα), Κουαντράδο, Κιντέρο, Ροντρίγκες (31’ Μουριέλ), Φαλκάο (89’ Μπόρχα)

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)