Μουντιάλ: Πόουλσεν και Σμάιχελ έδωσαν την νίκη στην Δανία κόντρα στο Περού

Ο Γιουσούφ Πόουλσεν με ένα «ψυχρό» τελείωμα στο 59′ και ο Κάσπερ Σμάιχελ με σωτήριες επεμβάσεις οδήγησαν τη Δανία σε πολύτιμη νίκη (1-0) απέναντι στο αξιόμαχο αλλά εξαιρετικά άτυχο, Περού.

Μετά από 36 χρόνια το Περού επέστρεψε σε Μουντιάλ και βρίσκεται σε έναν δύσκολο όμιλο, πρώτη… στάση η Δανία του Κρίστιαν Έρικσεν, η οποία έχει δώσει το παρόν σε τρεις διαδοχικές μεγάλες διοργανώσεις δύο Μουντιάλ και ένα Euro.

Η ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Mordovia Arena» και πίεσε την Δανία, που με εξαίρεση τον Κιέρ, ήταν σε άλλο γήπεδο. Παρά το ότι στα πρώτα 10′ λεπτά το Περού ήταν πολύ ψηλά και πίεζε, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Σμάιχελ.

Στο 11′ ο Φλόρες έκανε επικίνδυνο σουτ αλλά η μπάλα, πέρασε λίγο άουτ ενώ ένα λεπτό μετά ο τερματοφύλακας της Λέστερ έκανε καταπληκτική απόκρουση σε σουτ του Καρίγιο, ενώ στο 17ο λεπτό τα σουτ ήταν 6-0 υπέρ του Περού. Το μεγάλο αστέρι της Δανίας, Κρίστιαν Έρικσεν, ήταν εκτός κλίματος με την πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Χαρέιντε να είναι ένα σουτ ψηλά άουτ του Ντιλέινι.

Στο 28ο λεπτό το κινητικότατο Περού είχε και άλλη μεγάλη ευκαιρία, με τον Φαρφάν να κάνει το σουτ μετά από εξαιρετική κάθετη του Καρίγιο, με τον Κιέρ να προλαβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ. Ωστόσο στο 35′ τα πράγματα για την Δανία έγιναν χειρότερα, καθώς τραυματίστηκε ο Κβιστ και στη θέση του μπήκε ο Σούνε ο οποίος στο 39′ είχε το πρώτο σουτ της ομάδας του που… βρήκε εστία!

Στο 43′ το Περού που ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή από την Γκάμπια, για πέναλτι του Πόουλσεν στον Κουέβα ο οποίος μετά από δύο λεπτά είδε το VAR και υπέδειξε – σωστά – την παράβαση, όμως ο μέσος της Σάο Πάολο έστειλε την μπάλα στην εξέδρα με το 0-0 να είναι μοιραία το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Δανία, ξύπνησε και ήταν λίγο καλύτερη χωρίς όμως να κάνει κάποια φάση ειδικά με τον Έρικσεν να σπαταλάει με κακές εκτελέσεις φάουλ που κέρδιζε η Δανία. Στο 56′ το Περού είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουέβα, να κάνει ωραία κίνηση – με τη φάση να έχει ξεκινήσει από θέση οφσάιντ – αλλά να μην μπορεί να συνεννοηθεί με τους συμπαίκτες του και να μην μπορεί να ανοίξει το σκορ.

Η Δανία μετά από κακή αμυντική λειτουργία της άμυνας της ομάδας του Ρικάρντο Γκαρέκα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 59′ με τον Πόουλσεν μετά από εξαιρετική μπαλιά του Έρικσεν έκανε το 1-0 γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα 24α γενέθλιά του. Παρά το γκολ που πέτυχε η Δανία, δεν ήταν σε καλό βράδυ αφού ένα λεπτό μετά το 1-0, ο Σμάιχελ αναγκάστηκε να κάνει άλλη μια πολύ καλή απόκρουση σε σουτ του Φλόρες μέσα από την περιοχή και να κρατήσει όρθια την Δανία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΕΡΟΥ (Ρικάρντο Γκαρέκα): Γκαλέσε, Αντβλινκουλα, Ροντρίγκες, Ράμος, Τράουκο, Τάπια (87′ Ακίνιο), Γιοτούν, Καρίγιο, Κουέβα, Φλόρες (63′ Γκερέρο), Φαρφάν (85′ Ρουϊντάιζ)

ΔΑΝΙΑ (Άγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Ντάλσγκααρντ, Κιέρ, Κρίστενσεν (80′ Γιόργκενσεν), Λάρσεν, Κβιστ (35′ Σούνε), Ντιλέινι, Έρικσεν, Πόουλσεν, Σίστο (67′ Μπρέιθγουεϊτ), Νικολάι Γιόργκενσεν

Διαιτητής: Μπακαρί Γκασάμα (Γκάμπια)