Με ντέρμπι κλείνει η οχτάδα του Champions League

Με τα παιχνίδια Mπάγερν Μονάχους-Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα-Άρσεναλ κλείνει σήμερα η οχτάδα του Champions League.

Μπάγερν και Γιουβέντους μετά το ανοιχτό σκορ 2-2 του πρώτου αγώνα θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στην Αllianz Αrena στις 9:45 ώρα Ελλάδος. Και οι δυο ομάδες βρίσκονται καλά αγωνιστικά, αφού και δυο τους τα πηγαίνουν περίφημα στους αγώνες του πρωταθλήματος Γερμανίας και Ιταλίας αντίστοιχα. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να επιδείξει ο Πεπ Γκουαρδιόλα στον γκολκίπερ της Γιούβε Τζανλουίτζι Μπουφόν.

Ο τερματοφύλακας της Μεγάλης Κυρίας πριν λίγες ημέρες είχε 842 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ και κυνηγούσε τους Τζίνο Τζοφ (903 λεπτά) και Σεμπαστιάνο Ρόσι (929 λεπτά).

Ο “Τζίτζι” δεν δέχθηκε γκολ ούτε από τη Σασουόλο, ξεπέρασε τον Ντίνο Τζοφ και πλέον απέχει μόλις τρία λεπτά από τον Σεμπαστιάνο Ρόσι, φιλοδοξώντας απέναντι στο τοπικό ντέρμπι με την Τορίνο, να γίνει αυτός ο κάτοχος του ρεκόρ της απαραβίαστης εστίας. Πλέον ο Μπουφόν μετρά 926 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ με τον Ρόσι να είχε 929 και τον Τζόφ να μένει τρίτος με 903.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Μπάρτσα και Κανονιέρηδες αναμετριούνται στο Camp Nou στις 9:45 ώρα Ελλάδος για την τελευταία φάση των 16, αλλά και για το μαγικό χαρτάκι που θα τους εξασφαλίσει την είσοδο τους στις 8 καλύτερες ομάδες του Champions League. Οι Ισπανοί μπορεί να είναι το φαβορί μετά και το 0-2 του πρώτου αγώνα, αλλά οι άγγλοι δεν θα παραδώσουν τόσο εύκολα τα όπλα.

Δυο αγώνες που κανείς δεν πρέπει να χάσει, καθίστε αναπαυτικά και απολαύστε τους.