Λέει «αντίο» στην 4η θέση ο Ολυμπιακός

Την 4η σερί ήττα του στην Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, από την Αναντολού Εφές με 75-65, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Επτά… στροφές πριν το τέλος της regular season η ήττα αυτή για τους «ερυθρόλευκους» σημαίνει ότι μένουν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της 4ης θέσης, μιας και οι Τούρκοι, που είναι 4οιέχουν προβάδισμα τριών νικών έναντι του Ολυμπιακού και θα πρέπει να συμβούν «σημεία και τέρατα» για να αντιστραφεί η κατάσταση.

Στο 12-11 πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία, Βασίλη Σπανούλη, ενώ η Εφές ανέβηκε στο 15-8 και σταθεροποιήθηκε στην 4η θέση. Η ελληνική ομάδα, πλέον, που έχασε και τη διαφορά του +7 του πρώτου αγώνα στο ΣΕΦ (είχε νικήσει 88-81) και υστερεί και στην ισοβαθμία με την Εφές, θα πρέπει να έχει ως ρεαλιστικό στόχο την είσοδο στην οκτάδα, καθώς ακολουθούν πολύ δύσκολα ματς (με ΤΣΣΚΑ εντός το επόμενο) και όλα είναι ανοικτά.

Με 4/6 τρίποντα στο ξεκίνημα του πρώτου 10λεπτου η Αναντολού κατάφερε να ξεφύγει με +9 (18-9) από τον Ολυμπιακό, που δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση.

Μετά το κακό πρώτο εξάλεπτο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να συνδέονται με το καλάθι, έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Ουέμπερ, Μιλουτίνοβ να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, κατάφεραν να «μαζέψουν» τη διαφορά και σε συνδυασμό με το black out των Τούρκων (έμειναν στο 0για περίπου 4 λεπτά) έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (22-18), κάνοντας σερί 13-0!

Στον ίδιο ρυθμό μπήκε στο β΄ 10λεπτο ο Ολυμπιακός, που αύξησε σε 17-0 το σερί του και ξέφυγε με 26-18. Μετά από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, μείωσαν στο -4 (27-31) και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι.

Το τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε το +7 για τους Πειραιώτες (34-27), ωστόσο, στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου η Εφές «απάντησε» με δικό της 7-0 σερί και ισοφάρισε (34-34). Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους Τούρκους να παίρνουν το προβάδισμα με 36-35, χάρη στο καλάθι του Μοερμάν σχεδόν στην εκπνοή.

Μιμούμενος το κακό του ξεκίνημα στο ματς ο Ολυμπιακός, μπήκε στην 3η περίοδο χωρίς να παίζει καλή άμυνα, οι παίκτες του έκαναν και πάλι λάθη, με αποτέλεσμα σιγά-σιγά η Αναντολού να ξεφύγει με 44-37 περίπου έξι λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Εφές ξέφυγε με 10 πόντους (47-37) και μετά με 51-42, αλλά ο Στρέλνιεκς πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Με 10 σερί πόντους (2 τρ.) ο Λετονός έφερε το ματς στο 51-49, με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν για τα καλά στο ματς. Και πάλι, όμως, κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν τους Τούρκους στο +7 (56-49), που ήταν το σκορ της περιόδου.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ξέφυγαν με +11 στην τελευταία περίοδο, αλλά με πολύ καλή άμυνα και τον Πρίντεζη να «συνδέεται» με το καλάθι (6π.), ο Ολυμπιακός κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (62-59), ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το φινάλε.

Με σερί 6-0 των Τούρκων η διαφορά αυξήθηκε (68-59) και τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για τον Ολυμπιακό στα τελευταία 4 λεπτά. Η ομάδα του Αταμάν έφτασε και στο +10 (73-63) και πήρε σχετικά εύκολα τη νίκη.