Δεύτερο μετάλλιο για Λιγνό, χάλκινα για Καραούζα και Γκουλή

Ο Γεράσιμος Λιγνός, όπως συνέβη στα 100μ. ύπτιο, έτσι και στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB13, κατέκτησε την τρίτη θέση. Αυτή τη φορά μάλιστα καταρρίπτοντας και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο νεαρός αθλητής, κάλυψε την απόσταση σε 1:12.74 που του επέτρεψε αφενός να πάρει την τρίτη θέση του τελικού και αφετέρου να κατεβάσει το εθνικό ρεκόρ που ήταν 1:13.68 από τις 12 Σεπτέμβρη 2016 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Το πρώτο τους μετάλλιο στο Μεξικό κατέκτησαν οι Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή. Ο Καραούζας στα 50μ. πρόσθιο SB3 με χρόνο 55.32 και η Ευθυμία Γκουλή στα 100μ. πρόσθιο SB8 με επίδοση 1:35.17.
Ακόμη από ελληνικής πλευράς:
– Ο Ιωάννης Κωστάκης κατετάγη 4ος στα 50μ. πρόσθιο SB2. Η επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή ήταν 1:07.88 στον τελικό και 1:07.76 στον προκριματικό όπου πήρε την 2η θέση στην δεύτερη σειρά.
– Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατετάγη 4ος στην πρώτη προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο S5 με 47.94.