Χάντμπολ: Το σήκωσε ο Ολυμπιακός-Ξυνή

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα κατάφερε την ανατροπή αφού ήταν με την πλάτη στον τοίχο και 2-0 και τελικά πήρε τον τίτλο. Αυτό είναι το πρώτο ιστορικό για τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή που φτάνει στην κατάκτηση του νταμπλ αφού είχε προηγηθεί η κατάκτηση του κυπέλλου στην Γλυφάδα.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού με τον Ραντούλοβιτς να κατεβάζει ρολά σε πολλές περιπτώσεις κατάφερε να μειώσει σε 22-21 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το πέναλτι όμως που μετέτρεψε σε γκολ ο Τζηράς και η αποβλή του Ζαμπούνη στην ίδια φάση αλλά και το επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε ο Λόκκεν στην επόμενη φάση ξεσήκωσαν τον πάγκο της Ένωσης.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το γκολ του Βαμβακά που διαμόρφωσε και το 24-22 έγινε η αφορμή για να ανάψουν τα αίματα μεταξύ των παικτών. Ο παίκτης της ΑΕΚ μάρκαρε έντονα τον Τζηρά, οι δύο παίκτες είχαν έντονη λογομαχία μεταξύ τους και οι παίκτες των δύο ομάδων έγιναν ένα κουβάρι. Τελικώς αποβλήθηκαν με κόκκινες κάρτες ο Βαμβακάς και ο Κρητικός.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Τζηράς με δέκα τέρματα.

Ο Κώστας Τσιλιμπάρης ήταν το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή. Ο έμπειρος τερματοφύλακας κατέβασε ρολά στο πρώτο μισό του αγώνα, απέκρουσε πέναλτι και έδωσε την κατάλληλη ώθηση στους συμπαίκτες του στην επίθεση.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που μπήκε με φόρα στο παιχνίδι αλλά οι γηπεδούχοι πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα για πρώτη φορά (4-3) με τον Τζηρά στο 14ο λεπτό. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειχνε αφηνιασμένος και με σερί γκολ από Στούμπη, Αλβανό, Σανίκη και Τζηρά έφτασε στο 10-3 μέσα σε αποθέωση.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πέτυχε έξι γκολ στα πρώτα εννέα λεπτά με τον Ολυμπιακό να έχει όμως απαντήσεις και να κρατάει τη διαφορά.

Με τον Χόγκας να σκοράρει διαρκώς και τον Λόκκεν άξιο συμπαραστάτη του η ΑΕΚ έκανε θρίλερ τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Ραντούλοβιτς απέκρουσε δύο πέναλτι και κάπως έτσι η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 22-21 με τον Μυλωνά, έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Αλβανός κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Ζαμπούνη με τον Τζηρά να διαμορφώνει το 23-21. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει και πάλι στο γκολ αλλά ο Λόκκεν χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Σανίκη ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Αργυρού για έντονη διαμαρτυρία.

Ο Τζηράς και πάλι διαμόρφωσε το 24-21 για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Βαμβακά κι εκεί ακολούθησε η σύρραξη μεταξύ των παικτών. Ο αρχηγός της ΑΕΚ Διονύσης Γεωργιάδης διαμόρφωσε το 24-23 που ήταν και το τελικό σκορ.