BASKET LEAGUE – Λάρισα – Παναθηναϊκος 74-62: «Φλερτάρει» με τους τελικούς η Λάρισα

Η Λάρισα νίκησε για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό, στον τέταρτο ημιτελικό της Μπάσκετ Λιγκ, με 74-62 και πλέον όλα θα κριθούν στην Πέμπτη μεταξύ τους αναμέτρηση, την ερχόμενη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ.
Η ομάδα του Φώτη Τακιανού, ξεκίνησε το παιχνίδι εντυπωσιακά, βρέθηκε στο συν 11, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει αντίδραση στο τέλος της δεύτερης περιόδου και να περνάει μπροστά με τρίποντο του Παπαπέτρου, με 30-29. Μια διαφημιστική πινακίδα που έπεσε πάνω στον Παπαπέτρου τραυμάτισε τον παίκτη του Παναθηναϊκού που επέστρεψε με ράμματα στο πόδι για την συνέχεια, με τον ίδιο να στιγματίζει ιδιαίτερα το περιστατικό.
Στην Τρίτη περίοδο, οι πράσινοι, φάνηκε να ανακάμπτουν, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 22-6, απόρροια της καλής άμυνας τους, έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο με 52-50.
Ο Παναθηναϊκός, επέστρεψε στο ματς στην τέταρτη περίδο, παίρνοντας προβάδισμα με 61-56, αλλά λίγο μετά αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο Παπαπέτρου. Η Λάρισα, ισοφάρισε σε 61-61 στο 35 και με ένα επι μέρους 13-1, έφτασε στο τελικό 74-62.
Ο Ζάρας με 17 και ο Μούντι με 13, οι πρώτοι σκόρερ της Λάρισας, ενώ από τους πράσινους, Μέϊκον 13 και από 11 πόντους Παπαπέτρου και Νέντοβιτς, ήταν οι πρώτοι σκόρερ.