Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Έβγαλε αντίδραση με Χατζηγιοβάνη το τριφύλλι

Με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη μια μέρα μετά τη συμφωνία για να ανανεώσει το συμβόλαιο του με τον Παναθηναϊκό να είναι εκ των κορυφαίων του τριφυλλιού οι πράσινοι απέδρασαν με το διπλό από το Περιστέρι επικρατώντας με 1-0 και πετυχαίνοντας τη δεύτερη φετινή τους νίκη στη Super League 1.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση μετά την ήττα από την Ξάνθη, απέδωσε για τέταρτο σερί παιχνίδι καλά και έχοντας ξανά και πάλι αρκετούς Έλληνες στο παιχνίδι του, δέκα από τους δεκατέσσερις που αγωνίστηκαν πήρε ένα σημαντικό τρόπο ενόψει της συνέχειας. Ένα τρίποντο ψυχολογίας.

Από την άλλη ο Ατρόμητος που έχασε ένα ημίχρονο, το πρώτο, ηττήθηκε τελικά και μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν μουρμούρες και αποδοκιμασίες κατά του Γιάννη Αναστασίου.

1. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Ατρόμητο δίνοντας συνέχεια στην εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου κόντρα στην Ξάνθη. Οι πράσινοι με τον Χατζηγιοβάνη ως εξτρέμ και τον Καμπετσή ως φορ, στις δυο αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στους Ακρίτες απέδωσαν όμορφο ποδόσφαιρο, είχαν την κατοχή της μπάλας, έφτιαξαν ευκαιρίες με τους Χατζηγιοβάνη (18′, 19′), Ζαχίντ (22′), Μπουζούκη (39′) αλλά σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στην Ξάνθη αυτή τη φορά βρήκαν και το γκολ.

Αυτό ήρθε από τον Χατζηγιοβάνη στο 43′ μετά από ωραία διαγώνια μπαλιά του Μπουζούκη προς τον Έλληνα επιθετικό ο οποίος πρόλαβε τον Ρισβάνη και με πανέμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ για τους πράσινους και να δώσει τις δικές του απαντήσεις ένα 24ώρο μετά το ναι στην πρόταση ανανέωσης του συμβολαίου του.

Μάλιστα όπως και κόντρα στην Ξάνθη έτσι και στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος παρά μόνο σε μια φάση όπου ο Διούδης ήταν εκεί σε εκτέλεση φάουλ του Φάρλεϊ Ρόσα.

2. ΑΝΕΒΗΚΕ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ, ΑΝΤΕΞΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Ατρόμητος παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο 45λεπτο. Με την έναρξη του οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν την πράσινη άμυνα, απείλησαν και είχαν τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν με αποκορύφωμα τη χαμένη ευκαιρία του Μανούσου (70′). Ο Έλληνας τεχνικός φόρτωσε την επίθεση του βάζοντας και τον Βέλλιο αλλά και τον Ενσικουλού χωρίς όμως παρά την πίεση που άσκησε δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός άντεξε, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και βρήκε χώρος ώστε να απειλήσει και αυτός με τους Χατζηγιοβάνη και Μπουζούκη αλλά δεν μπόρεσε να “κλειδώσει” το τρίποντο με αποτέλεσμα το ματς να είναι ανοιχτό μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Εκεί μάλιστα το τριφύλλι βρέθηκε να παίζει φουλ άμυνα σε μια προσπάθεια να πάρει τη νίκη και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς και να κερδίσει λίγη ηρεμία ενόψει της συνέχειας.

3. ΝΙΚΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη και το τρίποντο σε ένα ματς όπου ο Γιώργος Δώνης χρησιμοποίησε συνολικά δέκα Έλληνες από τους δεκατέσσερις πράσινους που έπαιξαν στο ματς. Οι επτά ήταν στο αρχικό σχήμα ενώ οι τρεις μπήκαν ως αλλαγή. Οι μόνοι ξένοι ήταν οι Ινσούα, Γιόχανσον, Σένκεφελντ και Ζαχίντ. Κάτι που δείχνει πως ο 50χρονος τεχνικός εμπιστεύτηκε στη βάση του το περσινό πλάνο του Παναθηναϊκού.

Παράλληλα ο Δώνης έδωσε την ευκαιρία σε έναν από τους πλέον ταλαντούχους πράσινους, τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο, να κάνει το ντεμπούτο του στη Super League 1. Ο Έλληνας τεχνικός πέρασε στο ματς τον 18χρονο μέσο (σ.σ. γεννημένος το 2001) στο 75′ της αναμέτρησης αντί του Κουρμπέλη ο οποίος προερχόταν και από δυο 90λεπτα με την Εθνική ομάδα και χρειαζόταν ανάσες.

4. ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗ

Ο καλύτερος των πράσινων στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο ήταν ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Όχι μόνο για το γκολ που πέτυχε, το 5ο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, αλλά για την εν γένει παρουσία του.

Ο 22χρονος επιθετικός ο οποίος είναι το πρόσωπο των ημερών στο τριφύλλι σκόραρε, απείλησε, κράτησε μπάλα, είχε καλές ενέργειες και έδειξε πως θα μπορούσε να είχε βοηθήσει και σε προηγούμενα παιχνίδια του Παναθηναϊκού που είχε μείνει εκτός λόγω επιλογών του Γιώργου Δώνη.

Ατρόμητος: Μανδάς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόσα, Μπαένα (80’ Ενσικουλού), Χαρίσης, Ανδρούτσος (69’ Νταβιώτης), Μανούσος, Ρόσα (61’ Βέλλιος), Γιακουμάκης.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης (75’ Αλεξανδρόπουλος), Δώνης, Ζαχίντ (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (72’ Κολοβός), Καμπετσής.