Υποβιβάστηκε το Αμβούργο για πρώτη φορά….

Σοκ και δάκρυα στο Αμβούργο! Η στιγμή της κατάρρευσης έφτασε για την ιστορική ομάδα, που υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της! Στα πλέι άουτ με τη Χολστάιν η Βόλφσμπουργκ.

Τα τελευταία χρόνια έπαιζε με τη φωτιά, αλλά δεν καιγόταν. Πότε τα πλέι άουτ, πότε οι μεγάλες νίκες στις τελευταίες στροφές κρατούσαν το Αμβούργο στη Bundesliga και συντηρούσαν τον θρύλο, αφού ήταν η μοναδική ομάδα στη χώρα που δεν είχε υποβιβαστεί. Το απόγευμα της 12ης Μαΐου τα… μάγια δεν έπιασαν, οι «Δεινόσαυροι» κατέρρευσαν και ο δρόμος για τη σωτηρία έβγαλε σε… αδιέξοδο. Πρώτη φορά στα 55 χρόνια το Αμβούργο δεν θα συνεχίσει στη Bundesliga, αφού η νίκη 2-1 επί της Γκλάντμπαχ δεν στάθηκε αρκετή! Την ίδια ώρα η Βόλφσμποργκ επικρατούσε 4-1 της Κολωνίας και πήγαινε αυτή στα πλέι άουτ. Οι οπαδοί του Αμβούργου αντέδρασαν άσχημα πετώντας καπνογόνα και χρειάστηκε ένα 20λεπτο περίπου για να σφυρίξει ο Mπριχ το τέλος μιας εποχής! Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Χαντ από την άπρη βούλα πέτυχε το 1-0 στο 11ο λεπτό. Ωστόσο, η πίεση και το άγχος λύγισαν τους γηπεδούχους και στο 28′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Αζάρ μοίρασε στον Ντρμιτς και ο τελευταίος με άψογη ατομική ενέργεια πέτυχε το 1-1. Το Αμβούργο μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη, είχε ουσία και στο 63′ από πάσα του Ιτο ο Χόλτμπι διαμόρφωσε το 2-1. Η αποβολή του Γουντ στο 71′ κράτησε τους γηπεδούχους πίσω στην άμυνα, η Γκλάντμπαχ πίεσε, χωρίς όμως αποτέλεσμα…
Ο Μπριχ σφύριξε τη λήξη του ματς στο… 105′, μιας και εκτοξεύθηκαν στον αγωνιστικό χώρο δεκάδες καπνογόνα.