Βόλεϊ: Νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ – Μια νίκη από τον τίτλο

Απίθανη εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Ραντούλε Ραντούλοβιτς που ώθησε τους συμπαίκτες του στη μεγάλη νίκη. «Πάρτι» από 1000 και πλέον οπαδούς της Ένωσης που ζητούσαν το πρωτάθλημα.

Αποδιοργανωμένος τελείως ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή που δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που έκανε μόλις μια ήττα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα θα είναι με την πλάτη στον τοίχο στον τρίτο τελικό την Τετάρτη στο Ρέντη όπου καλείται να πάρει τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ έτρεξε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε ρυθμό στην επίθεσή της, ενώ κατάφερε με την άμυνα να φτάσει στη νίκη που τη φέρνει αγκαλιά με τον φετινό τίτλο. Αξιοσημείωτη πορεία από την ομάδα του Νίκου Γραμματικού στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος όπου παρά τα συνεχή παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη φτάνοντας μέχρι και τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ, είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με σαφή διάθεση να πιέσει στην άμυνα και αυτό να της δώσει ώθηση στην επίθεση. Με τον Ραντούλε Ραντούλοβιτς να κάνει την μια απόκρουση μετά την άλλη (δέκα στο πρώτο ημίχρονο) η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μετά το αρχικό 2-2 πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (6-3) μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χόγκας.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα, είχε καλή κυκλοφορία και συνδυασμό με την καλή της άμυνα κατάφερε να ανοίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Από την άλλη η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ήταν σα να μην μπήκε ποτέ στο παιχνίδι αφού ο κορυφαίος της παίκτης Γρηγόρης Σανίκης αλλά και οι Αλέξης Αλβανός και Δημήτρης Τζηράς ήταν εγκλωβισμένοι στην πολυπρόσωπη άμυνα των παικτών του Νίκου Γραμματικού.

Κάπως έτσι και με σερί γκολ των Βραζάλιτσα, Ζαμπούνη και Μυλωνά η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά στα οκτώ γκολ (12-4) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Διονύσης Καραμπουρνιώτης για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσε το 12-5 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση με τον Ραντούλοβιτς να συνεχίζει τις αποκρούσεις του κατάφερε με τον Αργυρού και τον Ζαμπούνη να διατηρεί τη διαφορά στα 7-8 τέρματα.

Ο Κωστακίδης και ο Μισαηλίδης που μπήκαν στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά. Ο Χόγκας με γκολ στην κόντρα την ευκαιρία στην ΑΕΚ να φτάσει στο double score (18-9) και να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη.

Ο Λόκκεν έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στα δέκα τέρματα (19-9) στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Με το νικητή να έχει κριθεί οι παίκτες της ΑΕΚ άφησαν το πόδι από το γκάζι και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ φτάνοντας στο 20-13 που ήταν και το τελικό σκορ με τον Κρητικό.