US OPEN: Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Ρούμπλεβ και αποκλείστηκε

Για δεύτερο διαδοχικό Grand Slam ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο. Μετά το Γουίμπλεντον όπου τον απέκλεισε ο Φαμπιάνο, στο US Open ο Αντρέι Ρούμπλεβ επικράτησε με 4-6, 7-6 (5), 6-7 (7), 5-7 και άφησε τον Έλληνα τενίστα εκτός συνέχειας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε προβλήματα τόσο στη μέση του όσο και κράμπες στο δεξί πόδι και στο τέλος δεν άντεξε.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πάλευε κυρίως απέναντι στον εαυτό του. O “Στεφ” ναι με είχε 20 άσους και 65 winners, αλλά τα 81 αβίαστα λάθη ήταν πάρα πολλά την ώρα που ο Ρούμπλεβ είχε μόλις 47.

Στο πρώτο σετ ο Ρούμπλεβ ξεκίνησε ιδανικά κάνοντας break στο πρώτο σέρβις game του Τσιτσιπά και στη συνέχεια κράτησε το δικό του για να προηγηθεί με 2-0. Από εκεί και πέρα ο Ρώσος κράτησε εύκολα το σερβίς του στις περισσότερες περιπτώσεις, έσωσε τα δύο break points που δημιούργησε ο Τσιτσιπάς και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4.

Στο ίδιο έργο θεατές έδειχνε ότι θα ήμασταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Στο τρίτο game ο Ρούμπλεβ έκανε το break στο σερβίς του Τσιτσιπά, όμως τα πράγματα εκτυλίχθηκαν διαφορετικά με τον “Στεφ” να απαντά αμέσως στο break. Στη συνέχεια του σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους και φτάσαμε στο tie break. Εκεί ο Έλληνας τενίστας ήταν σαφέστατα ανώτερος από τον αντίπαλο του, το κατέκτησε με 7-5 και έκανε το 1-1 στα σετ.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ. Ο Ρούπλεβ προηγήθηκε με 4-2 χάρη σε break, αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε αμέσως κάνοντας το 4-4. Έτσι οδηγηθήκαμε ξανά σε tie break όπου είχαμε μεγάλη μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες. Τελικά, όμως ο Ρούμπλεβ ήταν αυτός που πανηγύρισε κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Ο Τσιτσιπάς φαινόταν ότι υπέφερε. Από το ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ειδικά το πρόβλημα με την κράμπα στο δεξί πόδι ήταν ολοφάνερο και παρά την μάχη που έδωσε δεν άντεξε. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3 κι όμως δεν τα παράτησε παίρνοντας πίσω το break του Ρούμπλεβ. Ο Ρώσος όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα και στο τέλος πήρε το σετ με 7-5 και μαζί τη νίκη.