Το πρώτο ντέρμπι χάντμπολ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ

Το μεγάλο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό/Ομιλος Ξυνή, που θα γίνει  σήμερα το απόγευμα (17:15) στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, δεσπόζει στο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ των ανδρών. Οι δύο ιστορικοί και λαοφιλείς σύλλογοι βρίσκονται για πρώτη φορά αντιμέτωποι στο άθλημα της χειροσφαίρισης και η αναμέτρησή τους αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αλλά και με μία… σχετική αγωνία, λόγω του φόβου πρόκλησης επεισοδίων, και μάλιστα σε έναν αγώνα που θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ. Στον αγωνιστικό τομέα, οι «ερυθρόλευκοι» αναμένεται να έχουν στη σύνθεσή τους τον νεοαποκτηθέντα Σέρβο Νίκολα Σκρόμπιτς και στοχεύουν σε κάτι καλύτερο από την ισοπαλία που απέσπασαν στο προηγούμενο ντέρμπι (με τον ΠΑΟΚ), ενώ η Ενωση θέλει τη νίκη για να καλύψει το χαμένο έδαφος από την ήττα της πρεμιέρας στο Αργος.

Στα ματς του Σαββάτου, ο πρωτοπόρος Διομήδης αναμένεται να έχει εύκολο έργο στη Νέα Κίο απέναντι στο νοεφώτιστο ΓΣ Δράμα και να πάει με το απόλυτο νικών στη διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς στη συνέχεια τον περιμένει αρκετά δύσκολο πρόγραμμα. Ο Φίλιππος δεν θα έχει προβλήματα στη Βέροια με τον αδύναμο Πανελλήνιο, ενώ ενδιαφέρον παρουσιάζει το γειτονικό ντέρμπι του Φοίβου Συκεών με τη ΧΑΝΘ. Ο ΓΑΣ Καματερού, τέλος, αναζητά την πρώτη του νίκη απέναντι στον Αερωπό Εδεσσας.

Η 4η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την προσεχή Τετάρτη (18/10) με ακόμη ένα σπουδαίο παιχνίδι, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον ΑΣΕ Δούκα.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/10

«Γ. Κασιμάτης»    17:15 ΑΕΚ-Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Τζαφερόπουλος-Χασκής) --ΕΡΤ2--

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/10
Καματερού         18:00 ΓΑΣ Καματερού-Αερωπός Έδεσσας (Τσάκωνας-Τόλιος)
Νέας Κίου         18:00 Διομήδης Άργους-ΓΣ Δράμα 1986 (Καραπάνος-Αβράμης)
Συκεών            18:00 Φοίβος Συκεών-ΧΑΝΘ (Δελόγλου-Θεοδοσίου)
Φιλίππειο         18:00 Φίλιππος Βερ.-Πανελλήνιος (Λινάρδος-Καζαντζίδης)

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/10
Ευόσμου           17:00 ΠΑΟΚ-ΑΣΕ Δούκα (Κατσίκης-Μιχαηλίδης)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
ΑΣΕ Δούκα                6
Διομήδης Αργους          6
Ολυμπιακός/Ομιλος Ξυνή   5
ΠΑΟΚ                     5
ΑΕΚ                      4
Φίλιππος Βέροιας         2
Φοίβος Συκεών            2
Αερωπός Εδεσσας          2
ΧΑΝΘ                     2
ΓΑΣ Καματερού            1
ΓΣ Δράμα 1986            1
Πανελλήνιος              0