Θρίλερ στη Λεωφόρο με νικητή τον Παναθηναϊκό

«Τρελή» νίκη επί της ΑΕΛ με 2-1, σε ματς – «θρίλερ» πήρε ο Παναθηναϊκός στο «Απόστολος Νικολαΐδης», όπου έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «πράσινοι» , που για περίπου 15 λεπτά στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν με 9 παίκτες (77΄ και 84΄ αποβλήθηκαν οι Σιλά και Άλτμαν) κι ενώ είχαν ισοφαριστεί από τους Θεσσαλούς, κατάφεραν να φύγουν με το «τρίποντο» στις αποσκευές τους, χάρις στο απίστευτο γκολ του Χίλιεμαρκ στο 93΄.

Τίποτα δεν προδίκαζε μέχρι το 70΄ αυτό που συνέβη στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης. Μέχρι τότε η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είχε το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε στο 50΄ με το πέναλτι του Βιγιαφάνιες, ωστόσο, όπως αποδείχθηκε τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Μετά την αποβολή του Σιλά (77΄) και αυτή που ακολούθησε του Άλτμαν (84΄ με απευθείας κόκκινη), οι «βυσσινί» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Περόνε (79΄) τα πάντα άλλαξαν.

Η κατάσταση ξέφυγε στον αγωνιστικό χώρο με σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν, τον διαιτητή Κουτσιαύτη να αποβάλλει ορθώς τον Άλτμαν για την απαράδεκτη ενέργειά του στον Ντέλετιτς και στο φινάλε τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» δικαιολογημένα για το γκολ που τους ακυρώθηκε.

Την τελευταία λέξη, όμως, στην αναμέτρηση είπε ο κορυφαίος, ίσως, παίκτης του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, Χίλιεμαρκ, ο οποίος με μακρινή βαθιά μπαλιά αιφνιδίασε τον Μπόζοβιτς (καλύτερος παίκτης της ΑΕΛ μέχρι τότε) και χάρισε στο «τριφύλλι» την απίστευτη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός των πολλών αγωνιστικών (Τσάβες, Καμπέσας, Λουτσιάνο) και (κυρίως) οικονομικών προβλημάτων έφτασε μετά «κόπων και βασάνων» στην τρίτη εφετινή του νίκη, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα και πάει την επόμενη αγωνιστική στη Λαμία για να διεκδικήσει το «διπλό» και να ανέβει ακόμη πιο ψηλά στην κατάταξη.

Ούτε και σε αυτό το ματς οι «πράσινοι» δεν απέδωσαν το ποδόσφαιρο που θα περίμεναν υπό διαφορετικές συνθήκες οι οπαδοί τους, αλλά είχαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και πάθος.

Η διαιτησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση, καθώς στο 90΄ ακυρώθηκε κανονικότατο γκολ της ΑΕΛ, με τον Περόνε «να κρεμά» τον Βλαχοδήμο, αλλά ο βοηθός του Κουτσιαύτη είχε σηκωμένη τη σημαία του υποδεικνύοντας οφσάιντ τον Αργεντινό, που ήταν ένα μέτρο πίσω από τον Μολέδο.

Μετά από ένα κακό πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο μέρος η αδρεναλίνη ανέβηκε στα ύψη. Μια ανόητη ενέργεια του Ρέντζα στην περιοχή πάνω στον Μολίνς (κράτημα) ανάγκασε τον Κουτσιαύτη να υποδείξει το πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Βιγιαφάνιες στο 50΄.

Η ΑΕΛ που δεν είχε άλλη επιλογή από το να βγει στην επίθεση, «άγγιξε» την ισοφάρισε στο 57΄ με το σουτ του Λεοζίνιο να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Ο Μπόζοβιτς σταμάτησε με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις τα σουτ των Λουντ και Χίλιεμαρκ στο 61΄ και 70΄. Τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες στο 77΄ μετά την αποβολή του Σιλά, η ΑΕΛ έφτασε στο 1-1 με την κεφαλιά του Περόνε (79΄) και ένα λεπτό μετά η ομάδα του Φυντάνη έχασε τεράστια ευκαιρία για το προβάδισμα με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει το πλασέ του Μασούρα.

Η απαράδεκτη ενέργεια του Άλτμαν στο 84΄ πάνω στον Ντέλετιτς (τον χτύπησε ενώ ήταν πεσμένος στο χορτάρι) ανάγκασε τον Κουτσιαύτη να στείλει τον Ισραηλινό στα αποδυτήρια. Παρά το γεγονός αυτό, όμως, η ομάδα του Ουζουνίδη βρήκε τον τρόπο να σκοράρει στις καθυστερήσεις με τη σέντρα του Χίλιεμαρκ, που αιφνιδίασε τον Μπόζοβιτς.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 90΄ ακυρώθηκε κακώς το γκολ του Περόνε, ο οποίος ήταν σε κανονική θέση όταν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.