Τένις: Ισοπέδωσε τον Τιμ ο εκπληκτικός Τσιτσιπάς

Μετά από φανταστική εμφάνιση, ο 19χρονος Έλληνας (Νο.63) νίκησε τον περσινό φιναλίστ 6-3, 6-2 σε 80 λεπτά και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε τετράδα ATP διοργάνωσης.

Είναι, όμως, η μεγαλύτερη επιτυχία του, καθώς μιλάμε για τουρνουά της σειράς ATP 500! Πέρυσι τον Οκτώβριο, θυμίζουμε, είχε φτάσει ως τους «4» της Αμβέρσας (ATP 250), πετυχαίνοντας την πρώτη Top 10 νίκη του σε βάρος του Νταβίντ Γκοφέν (Νο.10).

Με την πορεία του στην ισπανική πόλη, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πλησιάζει το Top 50 και περιμένει πλέον τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα για να δει αν μπορεί να ανεβεί ακόμα ψηλότερα!

Έτσι και αλλιώς, πάντως, έχει στείλει μηνύματα κατά τη διάρκεια της συγκεκριμένης διοργάνωσης, αφού έχει αφήσει έξω «σπεσιαλίστες» του χώματος, όπως οι Ντιέγκο Σβάρτσμαν, Αλμπέρτ Ράμος Βινιόλας και, φυσικά, ο σημερινός του αντίπαλος.

Μέχρι τη Βαρκελώνη είχε δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες με τον Τιμ, αλλά με τέτοια απόδοση δεν ήταν δυνατόν να χάσει ούτε από τον 24χρονο Αυστριακό…

Ο Ντόμινικ, παρότι γενικά δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-1, ωστόσο ο Στέφανος γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και χωρίς να χάσει άλλο γκέιμ «έγραψε» το 1-0.

Ήταν τόσο επιβλητικός στο δεύτερο σετ, που σημείωσε δύο μπρέικ και με… μνημειώδη ψυχραιμία πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-2 και καθάρισε την πρόκριση!

Για άλλη μια φορά ο Στέφανος είχε εξαιρετικά νούμερα στο σερβίς του (72% των πόντων πίσω από το πρώτο, 65% πίσω από το δεύτερο), ενώ ο Τιμ «προδόθηκε» από το δεύτερο σερβίς του (9/26).

Σε τέσσερις αγώνες στο τουρνουά ο Τσιτσιπάς δεν έχει χάσει ούτε σετ, για να καταλάβετε πόσο έχει εξελιχθεί αυτός ο χαρισματικός τενίστας… Τα καλύτερα έρχονται!