Super League: Τεράστια νίκη στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ!

Το πέναλτι-γκολ του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς έκρινε την αναμέτρηση στο Αγρίνιο, όπου ο ΠΑΟΚ πήρε τεράστια νίκη επί του Παναιτωλικού με 1-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο 87ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Θάνος υπέδειξε πέναλτι σε κράτημα του Βαρέλα από τον Χαντάκια. Από το τηλεοπτικό ριπλέι φάνηκε ξεκάθαρα ότι ο αμυντικός των γηπεδούχων κράτησε τον Αφρικανό κεντρικό αμυντικό του «Δικεφάλου του Βορρά», ενώ ο τελευταίος επιχειρούσε να πάρει θέση στην περιοχή ενώ συμπαίκτης του ετοιμαζόταν να εκτελέσει το κόρνερ.

Ο Σέρβος σέντερ φορ ανέλαβε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών» και παρά την προσπάθεια του Κυριακίδη που έπεσε στη σωστή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και με το γκολ αυτό έστειλε την ομάδα του ξανά στην κορυφή της Super League έστω και προσωρινά μιας και ο Ολυμπιακός παίζει στις 19:30 στην Τρίπολη με τον Αστέρα και με νίκη θα βρεθεί ξανά στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Το ματς στο πρώτο 45λεπτο δεν ήταν καλό, με τον Παναιτωλικό να έχει τη μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το ημίωρο, με το σουτ του Κλέσιο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους, πίεσαν την άμυνα του Παναιτωλικού κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς δεν θα έφευγε από τη «λευκή» ισοπαλία, η απόφαση του Θάνου στο 85΄ έκρινε το ματς.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις 11 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις (7 στο πρωτάθλημα, ενώ για 7ο ματς ο Πασχαλάκης διατήρησε ανέπαφη την εστία του), γεγονός που συνιστά ρεκόρ για τους «ασπρόμαυρους», καθώς μέχρι και σήμερα μετρούσαν 10 διαδοχικές από την περίοδο 1972-1973.