Super League: Δύσκολα ο Παναθηναϊκός 2-0 τον Πλατανιά!

Πρεμιέρα στο 2018 με νίκη έκανε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε 2-0 του Πλατανιά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς, που τον βοήθησαν να βελτιώσει τη θέση του στην κατάταξη.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με δύο πέναλτι του Βιγιαφάνιες, εκ των οποίων το δεύτερο ανύπαρκτο, αλλά άξιζαν το τρίποντο καθώς ήταν ανώτεροι των φιλοξενούμενων και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Στα πρώτα 45 λεπτά το παιχνίδι ήταν μονόλογος για το «τριφύλλι», που όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Σέρβο γκολκίπερ Κλιάγιτς, ο οποίος αποκτήθηκε πριν από μερικές ημέρες.

Στο 12ο λεπτό ο Σέρβος απέκρουσε το σουτ του Μουνιέ, στο 21΄ έγινε το ίδιο στο τετ α τετ των δύο παικτών και στο 24΄ ο Κλιάγιτς επενέβη σε σουτ του Βιγιαφάνιες, στις σημαντικότερες από τις συνολικά δέκα τελικές του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 66΄ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, σε ανατροπή του Δώνη από τον Βάντερσον, αλλά ο διαιτητής Ζαχαριάδης έδειξε «παίζετε», όμως πέντε λεπτά αργότερα έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Ντικαμονά ύστερα από σουτ του Βιγιαφάνες.

Ο Αργεντινός άσος ευστόχησε από τα 11 μέτρα και άνοιξε το σκορ, στο 72΄. Στο 82΄ ο Ντικαμονά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στον Βιγιαφάνιες, ενώ στο 90΄ ο ρέφερι εκτέθηκε καταλογίζοντας ανύπαρκτη παράβαση του Καρυπίδη.

Στο σημείο εκείνο ο Βιγιαφάνιες σούταρε μέσα από την περιοχή, ο παίκτης του Πλατανιά έκανε το τάκλιν και η μπάλα βρήκε στη μέση του με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι και κίτρινη κάρτα! Ο άσος του Παναθηναϊκού ευστόχησε για δεύτερη φορά και κάπως έτσι διαμορφώθηκε η ιστορία της συνάντησης.