Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων η Ρεάλ Μαδρίτης

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ηγείται της αντεπίθεσης, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Αλ Τζαζίρα και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξάγεται στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Ο κάτοχος της Χρυσής Μπάλας ήταν αυτός που ισοφάρισε για τους «μερένγκες» στο δεύτερο μέρος και στο 81΄ είχε συμμετοχή στο νικητήριο γκολ που σημείωσε η αλλαγή του Ζινεντίν Ζιντάν, Γκάρεθ Μπέιλ.

Οι «μερένγκες» βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μετά το γκολ του Ρομαρίνιο στο 41΄, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σοβαρεύτηκαν και το «Zayed Sport City Stadium» έγινε… κατηφορικό. Ο CR7 ισοφάρισε στο 53΄ και εννέα λεπτά πριν το φινάλε ο Ουαλός σταρ έδωσε το «εισιτήριο» στη «Βασίλισσα» για τον τελικό του Σαββάτου, όπου θα αντιμετωπίσει την Γκρέμιο.

Η Ρεάλ θα προσπαθήσει να γράψει Ιστορία, ως ο πρώτος σύλλογος στα χρονικά της διοργάνωσης που θα κατακτήσει το τρόπαιο δύο συνεχείς φορές κι αν τα καταφέρει θα ισοφαρίσει την Μπαρτσελόνα, ως την πιο επιτυχημένη ομάδα στο τουρνουά με τρεις κατακτήσεις.

Μεγάλη ωστόσο είναι η πρόκληση και για την αντίπαλό της, Γκρέμιο, αφού οι Κορίνθιανς (2000, 2012), Σάο Πάολο (2005) και Ιντερνασιονάλ (2006) είναι οι μόνες μη ευρωπαϊκές ομάδες που έχουν κατακτήσει αυτό το τρόπαιο.