Σαρωτική η Σάκκαρη, νίκησε την Τατισβίλι σε 55΄

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η Μαρία Σάκκαρη στο κυρίως ταμπλό του Ρολάν Γκαρός. Η πρωταθλήτρια του τένις επιβλήθηκε της Ανα Τατισβίλι με 6-0, 6-1 σε 55΄ και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο. Σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Ντελιέν.

Στο πρώτο σετ η Μαρία Σάκκαρη ήταν σαν να έπαιζε… μόνη της. Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της και έφτασε εύκολα στο 6-0. Στο δεύτερο η Τατισβίλι ξεκίνησε με «μπρέικ» στο σερβίς της Σάκκαρη, αλλά γρήγορα η Ελληνίδα, η οποία βρίσκεται στην 26η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ισοφάρισε και παίζοντας εκπληκτικό τένις κατέκτησε και το δεύτερο σετ και την πρόκριση. Η πρωταθλήτριά μας τελείωσε τον αγώνα με 26 winners και 20 αβίαστα λάθη. Η Αμερικανίδα είχε 17 winners και έκανε 31 αβίαστα λάθη. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ελένα Ριμπάκινα και Κατερίνα Σινιάκοβα.

Η Σερένα Γουίλιαμς ξεκίνησε με νίκη επί της Ντιατσένκο (2-6, 6-1, 6-0) στο Ρολάν Γκαρός, αλλά αυτό που εντυπωσίασε κοινό και δημοσιογράφους ήταν το μπουφάν της, με το οποίο θέλησε να στείλει το δικό της μήνυμα στις γυναίκες. Σε αυτό υπήρχαν γραμμένες στα γαλλικά οι λέξεις: μητέρα, πρωταθλήτρια, βασίλισσα και θεά. «Είμαι μάνα και βασίλισσα, όπως κάθε γυναίκα. Και πρωταθλήτρια. Αποτελεί μια θετική ενίσχυση για εμένα και το λατρεύω», δήλωσε η Αμερικανίδα μετά τον αγώνα αναφερόμενη στο μπουφάν.