«Προσκύνησε» την Μπάρτσα η Ρεάλ (0-3)!

Ο τίτλος στην Ισπανία βάφτηκε μπλαουγκράνα… Η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το «Σ. Μπερναμπέου» για τρίτη συνεχή χρονιά και ταυτόχρονα πρώτη στην Ιστορία των clasicos, επιβληθείσα της Ρεάλ με το επιβλητικό 3-0.

Η ομαδάρα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε επίδειξη ισχύος στην έδρα της αιώνιας αντιπάλου, αύξησε τη διαφορά από τους «μπλάνκος» (έχουν παιχνίδι λιγότερο) στους 14 βαθμούς (45 – 31) και σε συνδυασμό με τη χθεσινή ήττα της Ατλέτικο Μαδρίτης (36β.), σοβαρότερος αντίπαλός της φαντάζει η Βαλένθια (34β.), που παίζει αργότερα στο «Μεστάγια» με τη Βιγιαρεάλ.

Οι Καταλανοί έκαναν παιχνίδι αναμονής στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Παουλίνιο, που έβγαινε συνέχεια στην πλάτη της άμυνας σαν κρυφός επιθετικός, κι αφού στάθηκαν τυχεροί στη φάση του 42ου λεπτού, με την κεφαλιά του Μπενζεμά να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Τερ Στέγκεν, κυριάρχησαν στην επανάληψη.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε επιθετικά στην επανάληψη, κι αφού στο 53΄ ο Νάβας αρνήθηκε το γκολ στον Σουάρες ένα λεπτό αργότερα ο Ουρουγουανός πήρε τη ρεβάνς: ο Σέρτζι Ρομπέρτο έκανε το συρτό γύρισμα από δεξιά και ο δεινός αυτός σκόρερ πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Στο 63΄ ο Παουλίνιο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως ο Χοσέ Σάντσεθ γύρισε τη φάση πίσω, ως όφειλε, για να αποβάλει τον Ντάνι Καρβαχάλ που είχε αποκρούσει με το χέρι και να δείξει τα 11 μέτρα, με τον Λιονέλ Μέσι να επιλέγει να στείλει την μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία, αντί για τις συρτές εκτελέσεις που συνήθως επιλέγει, γράφοντας το 0-2 στο 64΄.

Από εκεί και ύστερα η Μπάρτσα κυριάρχησε και στο 70΄ ο «ψύλλος» παραλίγο να σκοράρει εκ νέου, αλλά ο Νάβας απέκρουσε με διπλή προσπάθεια του σουτ. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και παραλίγο να έχουν προβλήματα, καθώς χρειάστηκε η κλάση του Τερ Στέγκεν για να παραμείνει το «μηδέν» παθητικό.

Ο Γερμανός επενέβη σωτήρια στο 78΄ στο κοντινό σουτ του νεοεισελθόντα Μπέιλ και τέσσερα λεπτά αργότερα απέκρουσε με το στήθος (!) το κοντινό αλλά από πλάγια (αριστερή) θέση την προσπάθεια του Σέρχιο Ράμος. Τελικά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλέις Βιδάλ, με σουτ από το ύψος της περιοχής, έδωσε θριαμβευτική νότα στη νίκη της ομάδας του.