Πράσινο το ντέρμπι

Με γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 90′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 το ντέρμπι του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά ο Μπεργκ «χτύπησε» στο τελευταίο λεπτό. Το 1-0 πέτυχε ο ΠΑΟ με τον Κλωναρίδη στο 27′ και το 2-0 με τον Μπέργκ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε το πρώτο της γκολ με τον Χριστοδουλόπουλο με πέναλτι στο 63′ και το δεύτερο με τον Πέκχαρτ στο 77′. Οι Ενωσίτες πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη, αλλά ο Μάρκους Μπεργκ είχε αντίθετη γνώμη… Ο Λέτο πάσαρε στον Λουντ κι αυτός έκανε παράλληλη σέντρα. Ο Μπεργκ εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των Λαμπρόπουλου, Μπάρκα πετάχτηκε ανάμεσά τους και έγραψε το τελικό 2-3.

Τα αποτελέσματα της 26ης ημέρας του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Super League

• ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη 1-1
  • Λεβαδειακός-Βέροια 3-1
  • Ολυμπιακός-Πλατανιάς 2-1
  • Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1
  • ΑΟ Κέρκυρα-Ηρακλής 0-3
  • Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1
  • ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 2-0
  • ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3