Πόλο: Στην εκπνοή ο Ολυμπιακός, 9-9 με την Τσόλνοκι

Ένα γκολ του Αλέξανδρου Γούνα, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρισε στον Ολυμπιακό το βαθμό της ισοπαλίας στην Ουγγαρία απέναντι στην Τσόλνοκι, για την 5η αγωνιστική του Champions League υδατοσφαίρισης.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 9-9 με τους… προκατόχους τους (τροπαιούχους το 2017) και έφτασαν τους οκτώ βαθμούς στον Β΄ όμιλο, όπου συνεχίζουν όμως να αγνοούν τη χαρά της εκτός έδρας νίκης (έχουν δύο ισοπαλίες και μία ήττα μακριά από τον Πειραιά).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τη διαφορά υπέρ της μίας ή της άλλης να μην ξεπερνά ποτέ το ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε πολύ άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω, αλλά βρήκε γκολ στα ίσια και κατάφερνε να ισοφαρίζει κάθε φορά που η Τσόλνοκι έπαιρνε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του Ομπράντοβιτς προηγήθηκαν για πρώτη φορά (5-4), αλλά στη συνέχεια έμειναν για ακριβώς οκτώ λεπτά «άσφαιροι» και οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν μπροστά με 6-5.

Ο Γιάννης Φουντούλης αξιοποίησε επιτέλους μία κερδισμένη αποβολή και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου (8-7), 1΄57΄΄ πριν το τέλος, όμως με τον ίδιο τρόπο (παίκτης παραπάνω) ο Ζάλανκι απάντησε άμεσα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε αποβολή, αλλά δεν την εκμεταλλεύθηκε και ξανά ο Ζάλανκι «έγραψε» το 9-8, μόλις 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Βλάχος πήρε τάιμ-άουτ και ο Γούνας σχεδόν στην εκπνοή ισοφάρισε σε 9-9 και γλίτωσε τους πρωταθλητές Ευρώπης από μία δεύτερη ήττα.